Hoax: Facebookom kolovala fotografia z protestu spred dvoch rokov

Viac ako 1000 používateľov Facebooku zdieľalo fotografiu, ktorá vyvolávala dojem, že na proteste proti pandemickým opatreniam vlády, ktorý sa konal 17. októbra 2020, sa zúčastnili desaťtisíce ľudí a zaplnili Námestie SNP v Bratislave. Nie je to však pravda.

V skutočnosti je fotografia viac než dva roky stará a spomínaný protest zo 17. októbra sa konal pred Úradom vlády SR, a nie na Námestí SNP. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP. V sobotu 17. októbra 2020 popoludní sa v Bratislave pred budovou Úradu vlády SR na Námestí slobody konal nepovolený protest proti pandemickým opatreniam a vláde Igora Matoviča.

Približne dve hodiny predtým, než sa protest začal, zdieľala facebooková stránka Prečo médiá mlčia príspevok, ktorý neobsahoval žiaden popis, iba obrázok s fotografiou zaplneného Námestia SNP v Bratislave, na ktorej bol nápis: „BRATISLAVA 17.10.2020.“

Počas týchto dvoch hodín príspevok navodzoval dojem, že protest proti vládnym opatreniam súvisiacich s pandémiou COVID-19 pritiahol desaťtisíce ľudí a zaplnil Námestie SNP. Príspevok nazbieral aj stovky zdieľaní.

V skutočnosti však táto fotografia pochádza z protestov Za slušné Slovensko, ktoré sa konali po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a boli namierené proti vláde Roberta Fica. Bola vyhotovená v 9. marca 2018 a uverejnená v denníku Nový čas.

DEZINFORMÁTORI SÚ POHOTOVÍ: FALOŠNÁ FOTKA, KTOREJ JEDINÝM CIEĽOM JE ZMIASŤ ĽUDÍDnes sa v Bratislave konal nepovolený…

Posted by Hoaxy a podvody – Polícia SR on Saturday, October 17, 2020

Až po skončení protestu, krátko po 19.00 h, bol pôvodný zavádzajúci facebookový príspevok dvakrát editovaný. Do príspevku bol doplnený aj popis, v ktorom sa tvrdilo, že bol len „pozvánkou“ a nemal zobrazovať protest proti opatreniam. Už v sobotu 17. októbra dezinformáciu o neaktuálnej fotografii vyvrátila aj policajná stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Počas protestu viaceré médiá informovali o niekoľkých stovkách zhromaždených. Denník SME napísal, že „na mieste sa pod dozorom polície stretlo približne 400-500 ľudí“. Denník N zasa uviedol, že „niekoľko stoviek ľudí protestovalo proti opatreniam v čase, keď platí núdzový stav a zákaz zhromažďovania sa.“

Hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru Bratislava Michal Szeiff pre agentúru AFP 21. októbra uviedol, že na proteste sa zúčastnilo „do 3000 ľudí.“

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článok