Viac ako 1000 používateľov Facebooku zdieľalo fotografiu, ktorá vyvolávala dojem, že na proteste proti pandemickým opatreniam vlády, ktorý sa konal 17. októbra 2020, sa zúčastnili desaťtisíce ľudí a zaplnili Námestie SNP v Bratislave. Nie je to však pravda.

V skutočnosti je fotografia viac než dva roky stará a spomínaný protest zo 17. októbra sa konal pred Úradom vlády SR, a nie na Námestí SNP. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP. V sobotu 17. októbra 2020 popoludní sa v Bratislave pred budovou Úradu vlády SR na Námestí slobody konal nepovolený protest proti pandemickým opatreniam a vláde Igora Matoviča.

Približne dve hodiny predtým, než sa protest začal, zdieľala facebooková stránka Prečo médiá mlčia príspevok, ktorý neobsahoval žiaden popis, iba obrázok s fotografiou zaplneného Námestia SNP v Bratislave, na ktorej bol nápis: „BRATISLAVA 17.10.2020.“

Počas týchto dvoch hodín príspevok navodzoval dojem, že protest proti vládnym opatreniam súvisiacich s pandémiou COVID-19 pritiahol desaťtisíce ľudí a zaplnil Námestie SNP. Príspevok nazbieral aj stovky zdieľaní.

V skutočnosti však táto fotografia pochádza z protestov Za slušné Slovensko, ktoré sa konali po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a boli namierené proti vláde Roberta Fica. Bola vyhotovená v 9. marca 2018 a uverejnená v denníku Nový čas.

DEZINFORMÁTORI SÚ POHOTOVÍ: FALOŠNÁ FOTKA, KTOREJ JEDINÝM CIEĽOM JE ZMIASŤ ĽUDÍDnes sa v Bratislave konal nepovolený…

Posted by Hoaxy a podvody – Polícia SR on Saturday, October 17, 2020

Až po skončení protestu, krátko po 19.00 h, bol pôvodný zavádzajúci facebookový príspevok dvakrát editovaný. Do príspevku bol doplnený aj popis, v ktorom sa tvrdilo, že bol len „pozvánkou“ a nemal zobrazovať protest proti opatreniam. Už v sobotu 17. októbra dezinformáciu o neaktuálnej fotografii vyvrátila aj policajná stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Počas protestu viaceré médiá informovali o niekoľkých stovkách zhromaždených. Denník SME napísal, že „na mieste sa pod dozorom polície stretlo približne 400-500 ľudí“. Denník N zasa uviedol, že „niekoľko stoviek ľudí protestovalo proti opatreniam v čase, keď platí núdzový stav a zákaz zhromažďovania sa.“

Hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru Bratislava Michal Szeiff pre agentúru AFP 21. októbra uviedol, že na proteste sa zúčastnilo „do 3000 ľudí.“

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom