V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Estónsko v stredu urobilo významný krok v posilňovaní svojej obranyschopnosti. Na leteckej základni Ämari bolo ozbrojeným silám krajiny oficiálne odovzdaných šesť amerických salvových raketometov HIMARS. Tento krok predstavuje jeden z najväčších nákupov zbraní v histórii Estónska a je súčasťou širšej stratégie, ktorou sa pobaltský štát pripravuje na možnú konfrontáciu v súvislosti s pokračujúcou vojnou na Ukrajine.

Dodávka raketometov HIMARS sa uskutočnila na základe dohody, ktorú Estónske centrum pre investície do obrany (RKIK) podpísalo s americkou Agentúrou pre spoluprácu v oblasti obrany a bezpečnosti (DSCA) v decembri 2022. Ide o výsledok systematických snáh krajiny modernizovať svoje ozbrojené sily v súlade so štandardmi NATO. „Sú tu! Posilní to nielen obranu Estónska, ale zvýši aj bezpečnosť celej Severoatlantickej aliancie,“ uviedol na platforme X estónsky minister zahraničných vecí Margus Tsahkna.

Výkonný a rýchly systém pre moderné bojiská

Salvové raketomety HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) sú namontované na mobilnom kolesovom podvozku a sú určené na ničenie širokého spektra cieľov – od delostreleckých batérií cez protivzdušnú obranu až po obrnené vozidlá. Systém má dosah od 15 do 500 kilometrov a je známy schopnosťou rýchleho odpálenia rakiet a následného okamžitého presunu, čo minimalizuje riziko odvetného úderu. Vďaka plnej kompatibilite so systémami NATO ho možno efektívne integrovať do aliančných operácií a rýchlo nasadiť v prípade potreby.

Na slávnostnej ceremónii generálny riaditeľ RKIK Magnus-Valdemar Saar oznámil, že v krátkom čase budú HIMARS-y dodané aj ďalším pobaltským krajinám – Lotyšsku a Litve. To potvrdzuje regionálnu snahu o vytvorenie jednotného a silného obranného postavenia na východnom krídle NATO. Financovanie systémov HIMARS zo strany USA je pritom súčasťou širšieho balíka pomoci, ktorého cieľom je posilniť obranu spojencov v tejto časti Európy.

HIMARS, raketomet
Pentagon

Americká pomoc v regióne rastie

Spojené štáty výrazne zvýšili objem bezpečnostnej pomoci Estónsku – kým v rokoch 2019 až 2021 išlo o približne 122 miliónov dolárov, v období 2022 až 2024 suma stúpla na 430 miliónov. Tento výrazný nárast odzrkadľuje strategický význam regiónu a zvyšujúce sa obavy z agresívnej ruskej politiky. Estónsko preto už teraz plánuje v roku 2025 dosiahnuť výdavky na obranu vo výške päť percent svojho HDP, čím sa zaradí medzi krajiny s najvyššími obrannými rozpočtami v rámci NATO.

Pre Estónsko je akvizícia systému HIMARS nielen technickým posilnením armády, ale aj silným politickým signálom o odhodlaní chrániť svoju suverenitu. V prostredí rastúceho napätia v regióne má tento krok nielen vojenský, ale aj psychologický význam – demonštruje pripravenosť čeliť potenciálnym hrozbám v úzkej spolupráci s partnermi zo Severoatlantickej aliancie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP