Hackeri v Mjanmarsku zaútočili na niektoré kľúčové štátne weby vrátane armádnej propagandistickej stránky. Vojenská junta predtým v krajine opakovane vypla internet a zablokovala sociálne siete. Vo štvrtok o tom informoval britský denník The Guardian.

Skupina hackerov napadla stránky centrálnej banky, propagandistickej tlačovej agentúry a tiež web štátnej televízie. Tieto útoky nadviazali na jedny z najväčších demonštrácií od puču, ktorý sa v krajine uskutočnil 1. februára. Do ulíc mjanmarských miest v stredu vyšli státisíce ľudí.

„Bojujeme za spravodlivosť v Mjanmarsku,“ uviedli hackeri na svojej facebookovej stránke. Pripojili aj návod, ako sa pripojiť k útokom DoS proti vládnym stránkam. V snahe o potlačenie odporu pripravila vládnuca junta návrh zákona, ktorý viaceré aktivity na internete zaraďuje medzi trestné činy a zároveň sprísňuje kontrolu internetu.

Podľa agentúry NetBlocks, ktorá monitoruje výpadky internetu po celom svete, v Mjanmarsku internetové aktivity klesli na 21 percent bežnej úrovne. Armáda sa tiež snaží o zablokovanie sociálnych sietí vrátane Facebooku a Twitteru, prostredníctvom ktorých sa demonštranti organizujú. V reakcii na to vzrástol v krajine dopyt po pripojení prostredníctvom virtuálnych privátnych sietí (VPN) o 7200 %.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom