V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Grécko pokračuje v posilňovaní svojich ozbrojených síl a modernizácii výzbroje. V pondelok podpísalo s Francúzskom novú dohodu o nákupe 16 protilodných striel typu Exocet, ktoré sú známe svojou účinnosťou v námorných operáciách. Oznámenie prišlo počas jednodňovej návštevy francúzskeho ministra obrany Sébastiena Lecornua v Aténach, kde dohodu slávnostne podpísal spoločne so svojím gréckym náprotivkom Nikosom Dendiasom.

Hoci konkrétnu sumu za nákup strely Exocet zúčastnení ministri nezverejnili, ide o ďalší krok v rámci širšieho plánu modernizácie gréckej armády. Exocet je protilodná strela francúzskej výroby s vysokou presnosťou a schopnosťou zasiahnuť námorné ciele na dlhú vzdialenosť, čo výrazne posilňuje obranné kapacity krajiny v citlivých oblastiach Egejského a východného Stredozemného mora.

Grécko vsádza na francúzsku techniku

Podpis tejto zmluvy nadväzuje na už existujúcu spoluprácu medzi Aténami a Parížom. Grécko už predtým zakúpilo 20 bojových lietadiel Rafale a tri fregaty triedy Belharra, ktoré patria medzi najmodernejšie plavidlá svojej triedy. Minister Dendias zároveň uviedol, že prebiehajú rokovania aj o dodaní štvrtej fregaty, čo by ešte viac posilnilo grécke námorné kapacity.

Francúzsko navyše poskytuje Grécku aj vojenské vrtuľníky NH-90, ktoré sú určené pre viacúčelové použitie – od prepravy jednotiek až po pátracie a záchranné operácie. Táto spolupráca potvrdzuje strategické partnerstvo medzi oboma krajinami, najmä v oblasti obrany. Grécka vláda plánuje v priebehu nasledujúcich desiatich rokov investovať až 25 miliárd eur do modernizácie armády a zvýšenia jej pripravenosti.

Exocet.
MBDA

Táto investícia má reagovať na aktuálne bezpečnostné výzvy, vrátane napätých vzťahov s Tureckom, ktoré sú dlhodobým problémom v regióne. Aj keď Grécko a Turecko sú formálne spojencami v rámci NATO, ich bilaterálne vzťahy sú poznačené spormi o hranice v Egejskom mori a o využívanie zdrojov vo východnom Stredomorí. Práve preto sa Atény snažia o posilnenie svojich obranných kapacít, pričom francúzska vojenská technika zohráva kľúčovú úlohu v tomto úsilí.

Francúzsko ako strategický obranný partner

Zintenzívnená spolupráca s Francúzskom tak nie je len o nákupoch techniky, ale aj o upevňovaní strategického partnerstva, ktoré má Grécku poskytnúť väčšiu bezpečnostnú stabilitu v nestabilnom regióne. V čase, keď Európa čelí viacerým geopolitickým hrozbám, sa tieto dohody stávajú dôležitým nástrojom obrany a diplomacie.

Grécko tak svojou aktívnou obranou politikou vysiela jasný signál – pripravenosť brániť svoje záujmy a hranice za pomoci moderných technológií a silných medzinárodných partnerstiev.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP