V gréckej jaskyni Alistrati asi 135 kilometrov od Solúna pomáha so sprevádzaním návštevníkov prvý jaskynný robotický sprievodca na svete. Pomocník s menom Persefona sa venuje turistom na úseku jaskyne dlhom asi 150 metrov, zvyšných 750 metrov ich už vedie ľudský sprievodca.

V tri milióny rokov starej jaskyni, ktorú prvý raz preskúmali až v roku 1974 a pre verejnosť ju otvorili v roku 1998, dokáže robot viesť prehliadky v 33 jazykoch a na základnej úrovni dokonca dokáže komunikovať s návštevníkmi v troch jazykoch. Dokáže taktiež odpovedať na 33 otázok, to však len v gréčtine.

S nápadom na vytvorenie robota prišiel vedecký pracovník v Alistrati Nikos Kartalis, keď v televízii videl, ako podobný robot vedie návštevníkov v galérii umenia. „O sedemnásť rokov neskôr sme na to získali finančné prostriedky a robotický sprievodca sa stal skutočnosťou,“ vyhlásil Kartalis.

Zostrojenie robota stálo 118-tisíc eur, no Kartalis si jeho prítomnosť chváli. „Už teraz máme 70-percentný nárast návštevníkov v porovnaní s minulým rokom, keď sme začali používať robota. Ľudia sú z neho nadšení, najmä deti. Do jaskyne sa opäť vracajú aj ľudia, ktorí u nás boli v minulosti, aby si pozreli robotického sprievodcu,“ podotkol.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP