V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Americký štát Texas si na účet pripíše 1,4 miliardy dolárov (1,2 miliardy eur) po tom, čo technologický gigant Google súhlasil s mimosúdnym urovnaním žaloby týkajúcej sa neoprávneného zberu biometrických údajov používateľov. Informoval o tom v piatok generálny prokurátor štátu Ken Paxton, pričom označil dohodu za historickú a zásadnú v oblasti ochrany digitálneho súkromia.

Koreňom sporu bola žaloba z roku 2022, v ktorej Paxton obvinil Google z toho, že bez výslovného súhlasu používateľov zhromažďoval biometrické identifikátory, najmä údaje o hlasových vzorkách a geometrii tváre. Tieto dáta mali byť získavané prostredníctvom služieb ako Google Photos, Google Assistant či Nest Hub Max – teda technológií, ktoré sú rozšírené v miliónoch domácností po celom svete.

„V Texase technologické korporácie nestoja nad zákonom,“ vyhlásil Ken Paxton. Dodal, že Google dlhé roky tajne sledoval pohyb ľudí, ich súkromné vyhľadávania a biometrické údaje, a že súdny proces proti nemu je víťazstvom pre všetkých obyvateľov štátu.

Google sa k prípadu zatiaľ nevyjadril

Spoločnosť Google na žiadosť agentúry o komentár nereagovala. Nie je tak zatiaľ známe, či v rámci vyrovnania uznala pochybenie, alebo ide o čisto finančný kompromis s cieľom vyhnúť sa dlhému súdnemu konaniu a možným ďalším škodám na reputácii.

Podľa vyhlásenia úradu generálneho prokurátora ide o najväčšie finančné vyrovnanie, aké kedy štát Texas získal v súvislosti s porušením súkromia používateľov zo strany technologickej spoločnosti. Ide o identickú sumu, akú zaplatila spoločnosť Meta (vlastník Facebooku a Instagramu) necelý rok predtým za podobný prípad nelegálneho zberu biometrických dát.

Vyhľadávač Google
Simon/Pixabay

Tieto dva prípady poukazujú na rastúci tlak verejnosti aj úradov na zodpovedné spracovanie osobných údajov a snahu štátov brániť práva svojich obyvateľov pred technologickými gigantmi. Texas tak opakovane potvrdzuje, že bude prísne monitorovať správanie digitálnych platforiem, najmä v oblasti súkromia a biometrickej bezpečnosti.

Signál pre technologický sektor v USA

Vyrovnanie so spoločnosťou Google je zároveň signálom pre ďalšie firmy v sektore, že porušovanie pravidiel ochrany údajov nezostane bez dôsledkov. Suma 1,4 miliardy dolárov, ktorú Google zaplatí, nie je len symbolickým gestom, ale reálnym finančným zásahom, ktorý má potenciál ovplyvniť budúce správanie technologických firiem.

Vývoj prípadu ukazuje, že súkromie používateľov sa stáva prioritou nielen na úrovni regulačných rámcov, ale aj v právnej praxi. Očakáva sa, že ďalšie americké štáty budú postupovať podobne a budú sa dôsledne zaoberať tým, ako veľké platformy nakladajú s citlivými údajmi svojich používateľov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP