Proruskí separatisti ovládajúci časť východoukrajinskej Doneckej oblasti oznámili, že zakážu internetový vyhľadávač Google, ktorý podľa nich podporuje „terorizmus“ a „násilie“. TASR správu prevzala v piatok z denníka The Guardian.

Podľa Denisa Pušilina, vodcu tzv. Doneckej ľudovej republiky (DĽR), Google okrem toho pomáha šíriť ukrajinskú a západnú propagandu a dezinformácie.

„V popredí týchto snáh na poli informačných technológií je vyhľadávač Google, ktorý otvorene – na príkaz svojich poručníkov z americkej vlády – podporuje terorizmus a násilie proti všetkým Rusom a obzvlášť voči obyvateľstvu Donbasu,“ napísal šéf doneckých separatistov na sociálnej sieti Telegram. Svoje tvrdenia Pušilin nepodložil žiadnymi dôkazmi.

Podľa jeho slov bude tento najpopulárnejší svetový vyhľadávač na území DĽR zablokovaný až dovtedy, kým sa spoločnosť „Google nevzdá svojho zločinného prístupu a vráti sa k dodržiavaniu všeobecne prijímaných princípov práva, morálky a zdravého rozumu“.

Existenciu separatistickej Doneckej ľudovej republiky vo východoukrajinskom Donbase aktuálne uznávajú len tri členské štáty OSN: Rusko, Sýria a Severná Kórea.

Denis Pušilin bol pred vstupom do politiky na strane proruských separatistov v roku 2014 prakticky neznámym lokálnym politikom, ktorý sa neúspešne uchádzal o kreslo v ukrajinskom parlamente.

Google už vo štvrtok zakázala aj tzv. Luhanská ľudová republika, vyhlásená na separatistami ovládaných územiach v Luhanskej oblasti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP