Rezidencia Alexandra Lukašenka v Minsku bola v pondelok na online platforme Google Maps istý čas označená ako „panstvo diktátora“.

Sídlom Lukašenka, Západom neuznaného prezidenta Bieloruska, je Palác nezávislosti v Minsku, kde sa v pondelok konalo jeho stretnutie s novinármi a vybranými zástupcami bieloruskej verejnosti. Akcia sa uskutočnila v deň prvého výročia kontroverzných volieb, za ktorých víťaza bol Lukašenko vyhlásený.

Ako napísal spravodajský web Rubaltic.ru, Lukašenko na spomínanej konferencii nazvanej „Veľký rozhovor s prezidentom“ vyhlásil, že „nebol a nikdy nebude diktátor„. Vysvetlil, že bieloruský štát na to nemá „primerané zdroje“, preto „som nikdy nikomu nič nediktoval a diktovať sa ani nezberám„.

Avizoval tiež, že „veľmi skoro“ opustí prezidentský post, pričom už teraz vidí „15-20“ ľudí, ktorí by boli vhodnými nástupcami a „vykryštalizovali sa v období po posledných prezidentských voľbách“.

Na ich margo povedal: „Prepáčte mi moju neskromnosť, ale v niečom sa mi podobajú. Zrejme pre to, že rástli v mojej blízkosti. Sú oddaní krajine, spoľahliví a nebudú nikoho trýzniť. Ich bude voliť väčšina ľudí„. Zdôraznil tiež, že „prezidentom bude ten, koho zvolí bieloruský národ„.

Sľúbil, že v najbližších voľbách on sám kandidovať nebude a nebude do prezidentskej funkcie ani „nikoho pretláčať“. „Budem konať čestne,“ vyhlásil Lukašenko.  Keď Lukašenko komentoval masové protesty, ktoré vypukli po prezidentských voľbách označovaných opozíciou i Západom za zmanipulované, obvinil z ich financovania významného bieloruského podnikateľa, predsedu predstavenstva americkej spoločnosti IT spoločnosti EPAM Systems Arkadija Dobkina.

Poznamenal, že k ľuďom zo sektoru IT je tvrdý, a upozornil, že „ešte sa tomu budeme venovať„. Odporučil, aby sa „títo ľudia“ neponáhľali do Bieloruska, „lepšie im je pracovať na Ukrajine„. Agentúra Interfax poznamenala, že Lukašenkovo stretnutie s novinármi a vybranými občanmi trvalo osem hodín a 15 minút.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP