Austrálsky súd nariadil spoločnosti Google zverejniť osobné údaje o anonymnom používateľovi, ktorý svojou negatívnou recenziou vážne uškodil odborníkovi na bielenie zubov z Melbourne. Matthew Kabbabe chce používateľa, ktorého zatiaľ pozná len pod menom CBsm 23, zažalovať za ohováranie, keďže „zničil jeho podnikanie“, keď napísal, aby sa ľudia „od neho držali ďalej“, pričom samotnú procedúru označil za „extrémne nepríjemnú“.

Na základe súdneho rozhodnutia bude Google musieť poskytnúť všetky detaily o človeku, vrátane mena, telefónneho čísla alebo IP adresy. Spoločnosť predtým odmietla požiadavku poškodeného, aby odstránila negatívnu recenziu. Firma tiež nechcela mužovi poskytnúť informácie o autorovi príspevku.

Sudca Bernard Murphy však rozhodol, že Kabbabe má právo na podanie žaloby a Google „má alebo mal k dispozícii dokumenty alebo iné informácie, ktoré by mohli pomôcť identifikovať tohto používateľa“. Právny zástupca označil rozhodnutie súdu za „prelomové“ víťazstvo pre malých podnikateľov.

Google v minulosti nechcel odstraňovať negatívne recenzie, no po rozhodnutí súdu tak napokon už niekoľkokrát spravil. Spoločnosť minulý rok uviedla, že kauzy týkajúce sa ohovárania prostredníctvom negatívnych recenzií by mohli viesť k porušeniu práv spotrebiteľov a slobody prejavu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP