V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Spoločnosť General Motors (GM) oznámila, že vo svojom kanadskom závode v meste Oshawa prejde z trojzmennej prevádzky na dvojzmennú. Toto rozhodnutie je podľa automobilky reakciou na meniace sa obchodné prostredie a očakávaný pokles dopytu. Oznámenie prichádza len deň po tom, čo GM varoval pred možnými finančnými stratami v rozsahu štyroch až piatich miliárd dolárov, ktoré súvisia s novými obchodnými opatreniami americkej vlády.

Koncern GM uviedol, že zmeny sa dotknú závodu v meste Oshawa v kanadskej provincii Ontário, ktorý sa bude po novom viac sústreďovať na výrobu nákladných vozidiel určených pre kanadský trh. V dôsledku prechodu na dvojzmenný režim sa očakáva zánik približne 700 pracovných miest, čo je takmer štvrtina z celkového počtu 3000 zamestnancov v tomto závode. Odborové zväzy vyjadrili obavy z ďalšieho oslabovania zamestnanosti v regióne a žiadajú vládu, aby sa aktívnejšie zapojila do riešenia situácie.

Clá zasahujú automobilový priemysel v USA aj mimo neho

Finančný tlak, ktorý General Motors zažíva, úzko súvisí s rozhodnutím prezidenta Donalda Trumpa zaviesť 25-percentné clo na dovoz automobilov, vrátane importu z Kanady a Mexika. Tieto dve krajiny sú pritom dlhodobými partnermi Spojených štátov v rámci dohody o voľnom obchode. Hoci obe krajiny získali určitú mieru úľavy, tá závisí od podielu komponentov vyrobených na území USA.

Trumpova administratíva v utorok oznámila, že zahraničné automobilky dostanú dvojročné prechodné obdobie na zvýšenie podielu amerických súčiastok vo vozidlách vyrábaných v USA. Počas tohto obdobia si budú môcť z celkového cla odpočítať časť hodnoty dovážaných dielov, čo má automobilkám poskytnúť určitý priestor na prispôsobenie a investovanie do domácej výroby.

General Motors

Dopad na automobilový sektor a pracovný trh

Oznámené opatrenia predstavujú pre automobilový priemysel vážnu výzvu. Spoločnosti ako General Motors čelia zvýšeným nákladom na dovoz dielov, ktoré následne vplývajú na rozhodovanie o lokalizácii výroby a zamestnanosti.

Zatiaľ čo americká vláda dúfa, že nové colné opatrenia povzbudia výrobcov k väčšiemu investovaniu v USA, v praxi to môže znamenať presun pracovných miest, znižovanie výrobných kapacít a reštrukturalizáciu prevádzok aj mimo amerického územia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP