Francúzsko uskutočnilo prvý test svojho hypersonického klzáku (HGV), ktorý vďaka nepredvídateľnej letovej trajektórii dokáže unikať protivzdušnej obrane. Informuje o tom agentúra AFP s odvolaním a na nemenovaný zdroj oboznámený s priebehom testu.

Nadzvukový klzák V-Max bol v rámci testu vypustený na tzv. sondážnej rakete, ktorá umožňuje presné merania počas letu. Táto raketa bola odpálená z južného Francúzska v pondelok večer, pričom úrady vopred vydali varovanie pre leteckú i lodnú dopravu v okolí 2000 kilometrov.

Rýchlosť hypersonických klzákov môže prekonať päť machov, teda vyše 6000 kilometrov za hodinu. Ide o technológiu, ktorú vyvíja alebo používa len veľmi malý počet krajín vrátane Číny, Spojených štátov a Ruska.

Na rozdiel od balistický rakiet, ktorých dráha je po odpálení presne daná, sa trajektória HGV môže meniť vo veľkej rýchlosti kedykoľvek počas letu. To hypertonickým klzákom umožňuje unikať strelám, ktoré na ne vypália systémy protivdušnej obrany.

Keď Francúzsko spustilo v januári v oku 2019 svoj program na vývoj hypersonických klzákov V-Max, vtedajšia ministerka obrany Florence Parlyová uviedla: „Mnohé krajiny sa vyzbrojili touto technológiou. My máme potrebné know-how a už nemôžme dlhšie čakať.

Francúzsky program na vývoj klzákov V-Max má na starosti spoločnosť Ariane Groupe, ktorá sa špecializuje na vesmírne lety a je známa najmä pre svoje nosné rakety Ariane.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú