Hudba má jedinečnú schopnosť preniesť nás do rôznych časov a miest, či už ide o chvíle nášho detstva, alebo o zabudnuté momenty minulosti. Nedávno sa podarilo oživiť zvuky kultúry, pre ktorú sa doteraz nezachovali žiadne hudobné záznamy.

Výskumníci analyzovali fragment partitúry z 16. storočia, obsahujúci 55 tónov, a po stáročiach mlčania znovu oživili zvuky Škótska pred reformáciou. Hudobný zápis sa našiel v okrajoch stránky pripevnenej k vzácnej historickej knihe: Aberdeen Breviary z roku 1510, čo bola prvá plnohodnotná kniha vytlačená v Škótsku. Na tému poukázal portál Science Alert.

Tento breviár obsahuje modlitby, čítania a hymny používané v liturgickej praxi. Objav fragmentu sa podaril už v roku 2011, no až teraz tím vedcov z KU Leuven v Belgicku a Univerzity v Edinburghu rozanalyzoval hudobný zápis a vrátil ho k životu.

Oživenie polyfónie zo škótskej minulosti

Fragment neobsahoval žiadny názov ani informáciu o autorstve, no vedci zistili, že notácia presne zodpovedá menej známemu kresťanskému spevu „Cultor Dei, memento“ (v preklade „Sluha Boží, spomeň si“), ktorý sa dodnes používa počas pôstu v niektorých anglikánskych cirkvách.

Fragment obsahuje polyfónny zápis, druh hudby, kde sa naraz spieva alebo hrá viacero melódií. Notácia z breviára predstavuje tenorovú líniu, ktorá je časťou väčšej harmónie. Hudobní experti dokázali na základe tohto fragmentu zrekonštruovať chýbajúce časti skladby, čo umožnilo prvýkrát počuť, ako mohol tento spev znieť v škótskych katedrálach a kaplnkách pred 500 rokmi.

„Len z jednej riadkovej notácie dokážeme počuť hymnus, ktorý bol päť storočí ticho, malý, ale vzácny artefakt škótskej hudobnej a náboženskej tradície,“ hovorí muzikológ David Coney z Univerzity v Edinburghu. Zvuková rekonštrukcia tejto skladby už bola publikovaná online a umožňuje verejnosti zažiť kúsok zabudnutej histórie.

Hudba, not, fragment
National Library of Scotland

Dôležitosť objavu pre historikov

Tento fragment je zároveň jediným známym hudobným záznamom z tejto časti severovýchodného Škótska, čím prináša nový pohľad na pre-reformačné hudobné tradície. Dlhé roky sa predpokladalo, že pred reformáciou bolo Škótsko hudobne „neplodné“. Prišlo o mnoho duchovných textov a nôt, ktoré boli v tej dobe spálené alebo zničené.

„Tento objav dokazuje, že aj napriek otrasom reformácie, ktoré zničili mnohé zjavné dôkazy, existovala v Škótsku silná tradícia kvalitnej hudby v katedrálach, kostoloch a kaplnkách, rovnako ako kdekoľvek inde v Európe,“ hovorí muzikológ James Cook.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP