Americká automobilka Ford oznámila, že odchádza z ruského trhu. Urobila tak po tom, ako dokončila predaj svojho podielu v spoločnom podniku. V rovnaký deň svoj odchod oznámil aj nemecký Mercedes-Benz. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Ford v stredu uviedol, že dokončil dohodu o predaji svojho 49-percentného podielu v spoločnom podniku v Rusku Sollers Ford. Aj Mercedes-Benz v stredu informoval, že odchádza z Ruska a svoje akcie v dcérskych firmách v oblasti priemyselných a finančných služieb predá miestnemu investorovi.

Americká automobilka už na jar oznámila ukončenie aktivít v Rusku po tom, ako Rusi koncom februára zaútočili na Ukrajinu. V súvislosti so zastavením aktivít odpísala firma 122 miliónov USD (121,72 milióna eur), ako však dodala, najnovšie oznámenie odchodu z Ruska si ďalšie odpisy nevyžiada.

„Akcie Fordu budú presunuté na spoločný podnik za nominálnu hodnotu,“ uviedla spoločnosť. Zároveň informovala, že si ponecháva možnosť odkúpiť tento podiel do piatich rokov späť.

V minulom roku predal Ford v Rusku podľa odhadov analytikov približne 20 000 vozidiel. V marci v reakcii na inváziu Ruska na Ukrajinu svoje aktivity v krajine zastavil. Odchodom sa Ford pridal k ďalším americkým spoločnostiam, ako Cisco Systems alebo Nike, ktoré v minulých mesiacoch opustili ruský trh, keďže sankcie im znemožňujú v Rusku naďalej pôsobiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP