Firma Space Perspective sídliaca na Floride chce organizovať lety balónom z Aljašky do vesmíru. Ako jedno zo štartovacích miest plánuje využiť Pacific Spaceport Complex na ostrove Kodiak. Takzvaný Spaceship Neptune bude riadiť posádka a zmestí sa do nej osem pasažierov umiestnených v tlakovej kapsule zavesenej pod vodíkovým balónom s veľkosťou futbalového štadiónu.

Každý cestujúci zaplatí za šesťhodinovú jazdu 125-tisíc dolárov (v prepočte približne 112-tisíc eur). Výkonný riaditeľ Alaska Aerospace Corp. Mark Lester uviedol, že jazdy budú dostupné z ostrova Kodiak o niekoľko rokov a podporia miestny turizmus. Space Perspective plánuje na budúci rok dokončiť bezpilotný testovací let z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Cestujúci neskôr absolvujú dvojhodinové stúpanie do približne 31 kilometrov nad Zemou. Následne budú môcť zdieľať svoje pocity a zážitky na sociálnych sieťach.

Neptune potom bude dve hodiny zostupovať a pristane na vode, kde cestujúcich, kapsulu aj balón vyzdvihne loď. Pristátie naplánovali podľa vetra v okolí ostrovov Kodiak alebo Aleuty. Pri návrhu balóna vychádzali z technológie NASA využívanej po desaťročia na let veľkých výskumných teleskopov.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom