V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Fínsko urobilo historický krok smerom k udržateľnej energetike – zatvorením poslednej aktívnej uhoľnej elektrárne definitívne ukončilo využívanie uhlia ako zdroja energie. Oznámila to v utorok fínska energetická spoločnosť Helen, ktorá prevádzkovala elektráreň Salmisaari v hlavnom meste Helsinki.

Elektráreň Salmisaari sa nachádzala v helsinskej štvrti Ruoholahti a bola významným dodávateľom tepla a elektriny pre metropolu. Jej uzavretie spôsobí, že ročné emisie oxidu uhličitého spoločnosti Helen klesnú o polovicu v porovnaní s rokom 2024. Celkovo by sa emisie v Helsinkách mali znížiť o 30 percent, čo predstavuje významný posun smerom k uhlíkovej neutralite.

Elektráreň doteraz produkovala približne dve percentá celkových emisií Fínska. Až do roku 2022 dodávala teplo pre 67 percent budov v danej oblasti, pričom uhlie sa do Helsínk dovážalo lodnou dopravou.

Definitívny koniec uhlia v energetike do roku 2029

Fínsko sa dlhodobo snaží o úplnú dekarbonizáciu svojej energetiky a postupne prechádza na obnoviteľné zdroje. Napriek zatvoreniu elektrárne ešte určitá rezerva uhlia zostáva pre prípad núdze a niektoré podniky v krajine ho stále menšinovo využívajú, no jeho úloha v energetike sa neustále znižuje.

Cieľom však je, aby sa uhlie v energetike prestalo používať úplne do 1. mája 2029, čím sa krajina priblíži k svojim klimatickým záväzkom. Tento krok je súčasťou širšej stratégie zameranej na sebestačnú, ekologickú a cenovo dostupnú výrobu energie, potvrdil riaditeľ spoločnosti Helen Olli Sirkka. Spoločnosť odhaduje, že do roku 2025 zníži svoje emisie na štvrtinu oproti roku 1990, čím prispeje k zlepšeniu kvality ovzdušia a urýchleniu zelenej transformácie.

Pixabay

Fínsko ako líder v ekologickej transformácii

Zatvorenie poslednej uhoľnej elektrárne potvrdzuje, že Fínsko patrí medzi európskych lídrov v prechode na čisté zdroje energie. Krajina v posledných rokoch masívne investovala do obnoviteľných zdrojov, najmä veterných a solárnych elektrární, a rozvíja jadrovú energetiku ako stabilný nízkoemisný zdroj.

Tento krok zvýši energetickú nezávislosť krajiny a prispeje k splneniu klimatických cieľov Európskej únie. Fínsko tak vysiela jasný signál, že transformácia na zelenú energiu je možná a realistická, pričom si zároveň udržuje stabilitu a dostupnosť energií pre obyvateľov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP