Vo Fínsku uviedli do bežnej prevádzky výrazne oneskorený a nákladný nový jadrový reaktor, ktorý je podľa výrobnej kapacity najvýkonnejší v Európe. Reaktor Olkiluoto 3 už v marci 2022 pripojili do fínskej národnej siete a po testovacej fáze v nedeľu spustil pravidelnú výrobu. Vo Fínsku naposledy uviedli do prevádzky nový jadrový reaktor pred viac ako 40 rokmi.

Reaktor pomôže Fínsku dosiahnuť ciele uhlíkovej neutrality a zvýšiť energetickú bezpečnosť v čase, keď európske krajiny obmedzili dodávky ropy, plynu a iných energií z Ruska. „Výroba Olkiluoto 3 stabilizuje cenu elektriny a hrá dôležitú úlohu vo fínskej zelenej transformácii,“ vyjadril sa vo vyhlásení výkonný riaditeľ energetickej spoločnosti Teollisuuden Voima (TVO) Jarmo Tanhua. Spoločnosť dodala, že „objem výroby elektriny najväčšieho európskeho bloku jadrovej elektrárne je významným prírastkom k čistej domácej výrobe“.

Výstavba Olkiluoto 3, ktorý má kapacitu 1 600 megawattov, sa začala v roku 2005 a mali ju dokončiť o štyri roky neskôr. Projekt však sužovalo viacero technologických problémov, ktoré viedli k súdnym sporom. Podľa odborníkov je konečná cena reaktora zhruba 11 miliárd eur, čo je takmer trojnásobne viac, ako boli pôvodné odhady.

Fínsko má v súčasnosti päť jadrových reaktorov v dvoch elektrárňach, ktoré sa nachádzajú na pobreží Baltského mora. Spolu pokrývajú viac ako 40 percent dopytu po elektrickej energii v krajine.

Uvedenie fínskeho reaktora do prevádzky prišlo len deň po tom, čo Nemecko odstavilo tri svoje zostávajúce jadrové reaktory.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú