V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Slovenský premiér Robert Fico sa na stretnutí so zamestnávateľskými zväzmi opäť ostro vyjadril na tému tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. Ako uviedol, stále je silným zástancom obnovy tranzitu a neskrýval svoje rozhorčenie nad prístupom Ukrajiny. „Chcem vysloviť svoje rozhorčenie na adresu Ukrajiny a spôsobu, akým blokujú obnovenie tranzitu plynu cez svoje územie,“ vyhlásil Fico.

Podľa premiéra stojí Európska únia pred dôležitou voľbou. „Musíme si vybrať, že či bude zdroj surovín aj z východu, čo bude významne stabilizovať ceny energií v Európe, alebo sa naplní oficiálny materiál Európskej únie, ktorý hovorí, že v roku 2027 finito. Nič nepôjde z Ruskej federácie smerom do Európy so všetkými dôsledkami, ktoré to bude mať,“ upozornil.

Ukrajina podľa Fica sama kupuje ruský plyn

Robert Fico zároveň poukázal na paradox, ktorý podľa neho ukazuje na dvojitý meter v hodnotení nákupu ruského plynu. „My sme obviňovaní, že ak kupujeme ruský plyn, tak podporujeme ruskú vojenskú mašinériu. A aký plyn kupuje Ukrajina? Samozrejme, že ruský plyn. Čiže Ukrajinci sami platia za ruský plyn a vlastne financujú ruskú vojenskú mašinériu na druhej strane,“ dodal.

Týmto vyjadrením premiér otvoril diskusiu o tom, či je úplné odstrihnutie Európy od ruských energetických surovín reálnou a najmä výhodnou cestou. Upozornil, že aktuálne riešenia v oblasti energií nemajú krátkodobý efekt a že stabilizácia cien zostáva vzdialenou víziou.

plyn, tranzit, Slovensko
TASR

Kritika vysokých cien energií v Európe

V ďalšej časti svojho vystúpenia sa Fico zameral na vysoké ceny energií, ktoré podľa neho Európa nedokáže efektívne riešiť. Pripomenul, že hoci má Európska únia ambíciu znížiť cenu elektrickej energie o 40 %, v praxi nie sú na stole konkrétne opatrenia, ktoré by viedli k rýchlemu poklesu cien.

„Asi sa zhodneme, že neexistujú krátkodobé riešenia. Je nejaká ambícia, ale nevieme na stôl postaviť niečo, čo by nám pohlo tie ceny skresať dole. A stále sme ďaleko, ďaleko za tým, čo platia dnes Spojené štáty alebo iné krajiny za plyn alebo za elektrinu,“ konštatoval premiér.

Fico tak opätovne apeloval na potrebu pragmatického prístupu k energetickej politike, ktorý by mal podľa neho zohľadniť aj možnosti obnovy dodávok plynu z východu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP