V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Pri výbere dodávateľa na výstavbu nového jadrového reaktora by v ideálnych podmienkach zvíťazilo Rusko, a to na základe pomeru ceny, kvality a bezpečnosti. Tvrdí to predseda vlády Robert Fico, ktorý v sobotňajšej relácii Sobotné dialógy na STVR poukázal na realitu medzinárodnej politiky, ktorá však takéto rozhodnutie znemožňuje. Ako alternatívu premiér vidí Spojené štáty americké, ktoré podľa neho ako jediné dokážu v súčasnosti zabezpečiť rýchlu výstavbu jadrového bloku.

„Urobíte si zoznam, priorita, poviete si, kvalita, cena, bezpečnosť, viete, kto vyhrá? Vyhrá Ruská federácia,“ povedal Fico. Zároveň však dodal, že takýto krok by nebolo možné v súčasnej geopolitickej situácii zrealizovať, pretože by mu „nepochybne bolo zabránené“. Vláda tak podľa premiéra musí hľadať iného partnera a ten je v tomto okamihu len jeden – Spojené štáty americké.

Americký reaktor AP1000 ako možný favorit

Premiér naznačil, že Slovensko zvažuje ako jednu z možností tlakovodný jadrový reaktor AP1000 od americkej spoločnosti Westinghouse Electric s výkonom 1250 megawattov. Hoci ešte nepadlo rozhodnutie o konkrétnom dodávateľovi ani spôsobe financovania, Fico sa v diskusii vyjadril, že USA by mohli byť lídrom projektu, ktorého cena by presiahla desať miliárd eur.

„Myslíme si, že jediný, kto je dnes schopný doručiť výsledok v podobe rýchlej výstavby takéhoto bloku, jediný v tomto okamihu, sú Spojené štáty americké,“ doplnil predseda vlády. Zároveň pripustil, že na projekte by sa mohli podieľať aj ďalšie krajiny, ktoré disponujú silným jadrovým sektorom. Konkrétne spomenul Francúzsko, Južnú Kóreu a po ukončení vojny na Ukrajine opäť aj Rusko.

OAK RIDGE NATIONAL LABORATORY

Kritika Bruselu za návrh úplného odstrihnutia od ruských energií

Fico sa zároveň ostro ohradil voči návrhom Európskej komisie, ktoré smerujú k zákazu dovozu ruského plynu, ropy a jadrového paliva. Podľa neho ide o „ideologickú a politickú stratégiu“, ktorá môže vážne poškodiť konkurencieschopnosť Európskej únie a výrazne prispieť k nárastu cien energií.

Premiér tiež upozornil na stále platnú zmluvu Slovenska s ruským Gazpromom, ktorá predpokladá finančné záväzky za dodávky plynu až do roku 2035. Dokonca aj v prípade, že Slovensko tieto dodávky reálne neodobrie. V tejto súvislosti Fico uviedol, že chce koordinovať postoj Slovenska s ďalšími krajinami EÚ, ktoré sú takisto závislé od ruských palív, a spoločne vyjednávať miernejší prístup Bruselu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP