V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Banskobystrická krajská polícia varuje pred zvýšeným výskytom falošných telefonátov, ktoré sa v posledných dňoch objavili najmä v okresoch Brezno a Žiar nad Hronom. Cieľovou skupinou podvodníkov sú seniori, ktorým volajú na pevné linky a snažia sa ich zmanipulovať pomocou rôznych klamstiev.

Podvodníci pri telefonátoch využívajú rozličné legendy, často sa vydávajú za príslušníkov polície alebo iné autority. V niektorých prípadoch tvrdia, že rodinný príslušník spôsobil dopravnú nehodu a aby sa vyhol väzeniu, treba okamžite vyplatiť určitú sumu peňazí. Tlak na seniorov je výrazný – telefonáty trvajú aj niekoľko hodín, pričom podvodníci využívajú strach a neistotu obete.

Apel na rodiny

Polícia dôrazne varuje, že každá požiadavka na peniaze cez telefón by mala byť považovaná za podozrivú. Zdôrazňuje, že skutoční policajti nikdy nežiadajú peniaze po telefóne ani neposielajú civilné osoby na ich vyzdvihnutie.

„Zdieľajte, resp. upozornite svojich rodičov, starých rodičov či známych, nech sú obozretní,“ vyzývajú muži zákona prostredníctvom sociálnej siete. Dodávajú, že ak ide o akúkoľvek situáciu, v ktorej niekto žiada peniaze cez telefón, treba si informácie overiť, zavolať rodine alebo priamo polícii na čísle 158.

Používateľ s väčšou dlaňou nebude mať s ovládaním problémy. Navyše telefón je veľmi dobre tvarovaný, FonTech.sk

Polícia zároveň upozorňuje, že podvodníci často volajú v ranných hodinách alebo neskoro večer, keď je vyššia šanca, že obete budú prekvapené a konajú impulzívne. Sú schopní pôsobiť presvedčivo a často zneužívajú emócie, ako je strach o blízkych.

Ako sa chrániť pred telefonickým podvodom

Nikdy neposkytuj osobné ani bankové údaje po telefóne, nepodliehaj panike a over si informácie u rodiny alebo priateľov. V prípade podozrenia hneď ukonči hovor a kontaktuj políciu. Nedávaj nikomu hotovosť, ani keby sa predstavil ako úradná osoba. Povedz o tejto hrozbe aj svojim blízkym, najmä starším ľuďom, ktorí sú najzraniteľnejší.

Prípady tohto druhu sa bohužiaľ opakujú naprieč Slovenskom a podvodníci stále hľadajú nové spôsoby, ako zneužiť dôverčivosť obetí. Prevencia a informovanosť sú preto v boji proti telefonickým podvodom najdôležitejším nástrojom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP