Európska vesmírna raketa zlyhala počas letu. Príčinou má byť výrobná chyba

Utorkový štart európskej rakety Vega, ktorá do vesmíru vynášala dve družice, sa skončil neúspechom zrejme pre výrobnú chybu, ktorá spôsobila odchýlku trajektórie a tým aj neúspech celej misie. Informoval o tom generálny riaditeľ spoločnosti Arianespace Stéphane Israël.

Raketa Vega štartovala v utorok o 02:52 SEČ z kozmodrómu Kourou ve Francúzskej Guyane. K zlyhaniu došlo zhruba osem minút po štarte. Raketa sa rozpadla v atmosfére, jej úlomky spadli do Atlantického oceánu. Zničené boli aj obe družice, ktoré mala vyniesť do vesmíru.

Európska vesmírna agentúra (ESA) a spoločnosť Arianespace sa dohodli na vytvorení spoločnej vyšetrovacej komisie, ktorá neúspešný štart a jeho okolnosti preskúma a vypracuje prípadné opatrenia, aby sa podobná situácia už neopakovala. „Opravíme to a vrátime sa ešte silnejší,“ avizoval Stéphane Israël s tým, že plány budúcich štartov európskych rakiet stále platia.

Vega mala do vesmíru vyniesť španielsku družicu SEOSat-Ingenio pre zhotovovanie snímok Zeme a francúzsku TARANIS na prieskum búrok. Jej úlohou bolo z výšky 670 kilometrov skúmať výboje medzi vrcholmi búrkových mrakov a ionosférou.

Ako informovali české médiá, na palube TARANIS boli aj prístroje, na ktorých sa podieľali českí vedci. Israël sa na brífungu ospravedlnil Francúzsku a Španielsku sa neúspech misie rakety Vega.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článok