V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Z európskeho kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane v utorok úspešne odštartovala raketa Vega-C. Do vesmíru vyniesla satelit Biomass, ktorý má za cieľ zmapovať stav lesov na Zemi a pomôcť lepšie pochopiť ich úlohu v kolobehu uhlíka. Informáciu priniesla TASR na základe správy Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

Raketa odštartovala podľa plánu o 6:15 miestneho času (11:12 SELČ). Išlo o prvý zo štyroch plánovaných štartov nosnej rakety Vega-C v roku 2025. Ďalšie misie sú naplánované na mesiace júl, september a november. V roku 2026 ESA počíta s ďalšími piatimi štartmi, informovala francúzska televízia BFM.

Biomass skúma lesy z obežnej dráhy

Družica Biomass je súčasťou série misií Earth Explorer, ktoré Európska vesmírna agentúra (ESA) realizuje v rámci svojho Programu živej planéty (Living Planet Programme – LPP). Z obežnej dráhy bude podrobne monitorovať zdravie a dynamiku svetových lesov, ich štrukturálne zmeny v čase a vplyv na prírodné procesy. Údaje získané z tejto misie pomôžu vedcom lepšie pochopiť, ako lesy ovplyvňujú globálny kolobeh uhlíka, a tým aj vývoj klimatických zmien na Zemi.

Biomass je prvou družicou, ktorá je vybavená plne polarimetrickým radarom so syntetickou apertúrou (SAR), pracujúcim v pásme P. Tento radar využíva vlnovú dĺžku približne 70 centimetrov, čo mu umožňuje prenikať celou vrstvou lesa a s vysokou presnosťou merať biomasu – teda drevnaté časti stromov, ako sú kmene, vetvy, konáre a stonky, kde sa ukladá väčšina uhlíka prítomného v lesných ekosystémoch.

Raketa Vega-C startuje.
TASR/ AP

Vega-C ako nástroj európskej vesmírnej nezávislosti

Raketa Vega-C predstavuje výkonnejší typ rakiet Vega, ktoré sú výsledkom spolupráce 12 z 22 členských krajín Európskej vesmírnej agentúry. Spolu s pripravovanou raketou Ariane 6 je Vega-C jedným z pilierov snahy ESA o zabezpečenie vlastnej vesmírnej suverenity. Cieľom je, aby Európa bola schopná konkurovať komerčným gigantom, ako je napríklad spoločnosť SpaceX Elona Muska.

Štart rakety Vega-C je preto nielen technologickým úspechom, ale aj dôležitým politickým a strategickým krokom. ESA chce ukázať, že dokáže vyvíjať a prevádzkovať vlastné nosné rakety bez potreby závislosti od vonkajších dodávateľov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP