V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Európska únia zvažuje bezprecedentné ekonomické opatrenia voči Rusku. Dôvodom je pokračujúce odmietanie 30-dňového prímeria zo strany ruského prezidenta Vladimira Putina v prebiehajúcej vojne proti Ukrajine. Ako informuje portál Politico, medzi posudzovanými možnosťami sú extrémne vysoké clá alebo dokonca úplný zákaz obchodu s Ruskou federáciou.

Základom pre diskusiu je návrh republikánskeho senátora USA Lindseyho Grahama, ktorý vyzval na uvalenie 500-percentného cla na ruský export. Cieľom je zasadiť ruskej ekonomike tak silný úder, že by sa stal citeľnejším než všetky doterajšie sankčné opatrenia. Lídri EÚ a Spojeného kráľovstva teraz analyzujú, ako by takýto krok ovplyvnil obchodné toky a aké by mal dôsledky na globálny trh.

Už 17. sankčný balík

Európska únia pritom len v stredu schválila v poradí už sedemnásty balík sankcií proti Moskve. Ten sa zameriava nielen na porušovanie ľudských práv, ale aj na hybridné operácie po celom svete a šírenie chemických zbraní. Okrem toho boli prijaté dodatočné sankcie s cieľom postihnúť jednotlivcov a firmy, ktoré sú zapojené do represívneho aparátu Kremľa.

Aj Spojené štáty pripravili niekoľko variantov ekonomického tlaku, ktoré majú byť aktivované, ak sa Rusko nezaviaže k prímeriu. Americký prezident Donald Trump v posledných týždňoch opakovane hrozil Kremľu novými sankciami. Podľa Bieleho domu ide o opatrenia, ktoré by mohli zahŕňať blokovanie prístupu k dolárovému systému či cielené postihy voči ruskému bankovému sektoru.

Pixabay

Nemecko varuje Kremeľ

Nemecký kancelár Friedrich Merz sa tiež pridal k výzvam na tvrdšie opatrenia. Vyhlásil, že Európska únia je pripravená pritvrdiť, ak sa v najbližších dňoch nedostaví skutočný pokrok v mierových rokovaniach. Podľa Merza je únia jednotná v názore, že ak Putin neprejaví ochotu rokovať, bude nasledovať nová úroveň ekonomického nátlaku.

Pripravované kroky by tak mohli predstavovať pre ruskú ekonomiku zásadný zlom, najmä ak dôjde k ich koordinácii medzi USA, EÚ a ďalšími západnými spojencami. Ich cieľom je prinútiť Kremeľ k zmenám v politike cez masívny tlak na obchodné a rozpočtové príjmy Ruska.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP