Lídri členských krajín Európskej únie sa v piatok dohodli na tzv. cestovnej mape, ktorej cieľom je zaviesť v priebehu nasledovných týždňov opatrenia zamerané na ochranu európskych spotrebiteľov pred prudko stúpajúcimi cenami energií.

Informuje o tom agentúra AFP s tým, že k takejto dohode dospeli v piatok nadránom, po približne 11 hodinách rokovaní.

Agentúra AP však zdôrazňuje, že 27 lídrov členských krajín Únie nedokázalo ani po zdĺhavých rokovaniach preklenúť názorové rozpory panujúce aj medzi niektorými z najväčších štátov a nepodarilo sa im dohodnúť na zavedení cenového stropu pre zemný plyn.

Dohodli sa však, že budú pokračovať na hľadaní kompromisu ohľadom opatrení založených na návrhoch, ktoré v tomto smere predložila začiatkom týždňa Európska komisia.

„Je tu silné a jednomyseľne zdieľané odhodlanie konať spoločne ako Európania, aby sme dosiahli tri ciele: zníženie cien, zaistenie bezpečnosti dodávok (energie) a pokračovanie v snahách na znižovaní dopytu,“ povedal predseda Európskej rady Charles Michel.

AFP označila spoločné vyhlásenie lídrov zo summitu za „verejný prejav jednoty“, zároveň však podotkla, že Únia má pred sebou v tomto smere naďalej ťažké rokovania. Na budúci týždeň sa majú v Luxemburgu stretnúť ministri energetiky členských krajín, aby ďalej diskutovali o vytýčenej cestovnej mape.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová povedala na tlačovej konferencii, že dohoda zo summitu EÚ stanovuje „solídny plán, ako ďalej postupovať v otázke cien energii“.

Podpora vs. udržanie ekonomiky

Lídrov vo vyhlásení zo summitu vyzývajú Európsku komisiu a členské krajiny EÚ, aby v najbližších týždňoch našli spôsoby, ako uchrániť spotrebiteľov pred vysokými cenami energií a zároveň pri tom zachovali „globálnu konkurencieschopnosť Európy… a integritu jednotného trhu“.

„Či už to budú limity, alebo to nazveme stropy, je dôležité, aby tu boli mechanizmy, ktoré budú tlačiť ceny plynu dole. Zároveň však cenu plynu nesmie Európa zatlačiť tak nízko, že výsledkom bude jeho nedostatok,“ zdôraznil premiér podľa SITA.

Michel povedal, že „energetická kríza predstavuje hrozbu pre vnútorný trh“ Únie a zdôraznil, že na jeho ochranu je potrebná „maximálna koordinácia“ členských štátov.

AFP pripomína, že prinajmenšom 15 krajín EÚ, a teda viac ako polovica, presadzuje ambicióznejší prístup k spoločnému stropu pre ceny energií. V názorových protipóloch sa na summite ocitli napríklad aj tradiční spojenci Francúzsko a Nemecko, pričom Berlín pritom vyjadril pochybnosti voči návrhom na zastropovanie cien energií.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron už po príchode na summit povedal, že pre Nemecko „nie je dobré“ sa v Európe izolovať. Následne však tvrdil, že sa snažil s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom dosiahnuť prelom v tejto otázke a s výsledkom summitu napokon vyjadril spokojnosť. Zmienená dvojica sa má na budúci týždeň opäť stretnúť v Paríži.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP