V tomto texte boli použité materiály TASR.

Česká republika odoslala Európskej komisii (EK) návrh na úpravu systému obchodovania s emisnými povolenkami ETS 2, ktorý získal podporu ďalších 17 členských štátov Európskej únie. Hlavným cieľom iniciatívy je zaviesť mechanizmy, ktoré zabránia prudkým nárastom cien palív, ako sú benzín, nafta či plyn, a zmiernia tak dopady na občanov. Informáciu v stredu potvrdilo české ministerstvo životného prostredia, uviedla spravodajkyňa TASR v Prahe.

Kompromisný návrh pre stabilnejší trh

Česká republika dlhodobo presadzuje buď úplné zrušenie systému ETS 2, alebo jeho odloženie, no v rámci EÚ na tento krok nie je dostatočná podpora. V snahe nájsť riešenie preto Praha vypracovala kompromisný dokument, takzvaný non-paper, ktorý navrhuje konkrétne zmeny v systéme obchodovania s emisnými povolenkami v oblasti dopravy a vykurovania budov.

Tento návrh podporila kvalifikovaná väčšina členských krajín, vrátane významných hráčov ako Nemecko, Taliansko, Španielsko, Poľsko či Rakúsko, čo signalizuje širokú zhodu na potrebe reforiem.

„Stále platí, že najlepšie by bolo nové emisné povolenky úplne zrušiť alebo odložiť, na to však, bohužiaľ, nemáme potrebnú väčšinu. Česká republika preto postupuje v krokoch a vypracovala spoločný dokument, takzvaný non-paper, ktorý navrhuje konkrétne úpravy ETS 2 a ktorý už podpísala kvalifikovaná väčšina štátov Únie, čo jasne ukazuje, že naše obavy nie sú ojedinelé,“ uviedol český premiér Petr Fiala.

Dokument kladie dôraz na predvídateľnosť a stabilitu systému, aby sa minimalizovali negatívne dopady na občanov a podniky. Česká vláda už o návrhu rokovala s EK, ktorá podľa ministerstva vníma naliehavosť situácie a tlak zo strany členských štátov.

von der leyen a fiala
TASR/TASR/AP

Konkrétne opatrenia na zmiernenie rizík

Medzi kľúčové požiadavky patrí pravidelné zverejňovanie údajov o tempe zavádzania bezemisných technológií, čo by malo pomôcť stabilizovať ceny povoleniek. Ďalším návrhom je skorší začiatok aukcií povoleniek už v roku 2026, aby sa znížila neistota ohľadom cien v roku 2027. Osobitnú pozornosť venuje dokument mechanizmu na stabilizáciu trhu (MSR), ktorý by mal byť posilnený a flexibilnejší.

„Ďalej ide o nástroj na stabilizáciu trhu (MSR), ktorý uvoľní dodatočné množstvo povoleniek, ak by ich bol na trhu významný nedostatok. Tento nástroj by mal byť posilnený a zefektívnený, aby nehrozili situácie s vysokými cenami. Na trh by tak malo byť možné umiestniť viac povoleniek, než s koľkými sa dnes počíta, a zároveň by bola možnosť uvoľniť povolenky navyše kedykoľvek v prípade potreby, nielen raz za rok,“ spresnil český minister životného prostredia Petr Hladík.

Tieto opatrenia by mali zabezpečiť, že systém ETS 2 nebude viesť k neúmerným cenovým výkyvom, ktoré by zaťažili domácnosti a podniky. Podpora zo strany 17 krajín EÚ zdôrazňuje naliehavosť situácie a potrebu rýchlych a efektívnych zmien. Česká republika tak pokračuje v úsilí o reformu systému, ktorá by zohľadnila ekonomické aj sociálne aspekty prechodu na bezemisné technológie, a to v súlade s environmentálnymi cieľmi EÚ.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP