V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Energopomoc pre slovenské domácnosti je dôležitá, ale mala by byť adresnejšia. Tvrdí to predseda predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Vojtech Ferencz, podľa ktorého nie je ideálne poskytovať tzv. helikoptérové peniaze všetkým bez rozdielu. Ferencz v rozhovore pre portál SITA Energetika uviedol, že doteraz žiadna vláda nenabrala odvahu nastaviť systém cielenej pomoci pre tých, ktorí ju skutočne potrebujú.

Podľa Ferencza sa roky viedli neúspešné debaty medzi ministerstvom hospodárstva, Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a ministerstvom práce o tom, kto má definovať energetickú chudobu a ako by mal systém adresnej pomoci vyzerať. „Dosť dobre si pamätám, že to bol taký ping-pong medzi ministerstvom hospodárstva, ÚRSOm a ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny. Kto by mal nastaviť toto?“, povedal Ferencz.

Upozornil, že keď bola ministerkou hospodárstva Denisa Saková, nenašla v rezorte žiadny plán ani prípravu na zavedenie takéhoto systému. „Za mňa tam nič neostalo, lebo sa nič nepripravovalo. Nevedeli sa rezorty dohodnúť“, doplnil.

SPP pomáha s definovaním prijímateľov pomoci

Dnes sa podľa neho situácia mení. Ministerstvo hospodárstva podľa Ferencza našlo správny smer a SPP sa aktívne podieľa na tvorbe systému, ktorý pomôže identifikovať ľudí v energetickej núdzi. „Pomáhame v kreovaní toho spôsobu, ako definovať človeka, ktorý potrebuje túto pomoc. Je to v riešení, to ma teší. Pani ministerka na tom maká aj so svojím tímom ľudí“, vyhlásil.

SPP poskytuje aj cenné dáta o svojich odberateľoch, ktoré môžu pomôcť pri lepšom zacielení pomoci. „Nechcem o tom hovoriť, keďže to nie je moja téma, ale aj my dátovo pomáhame, čo sa týka našich odberateľov. Kto je odberateľ elektriny alebo plynu, koľko rodina odoberá a tak ďalej“, dodal.

Printscreen/YouTube

Finančne výhodnejšia cesta

Ferencz verí, že cielená energopomoc bude nielen efektívnejšia, ale aj lacnejšia pre štát. Zároveň pripomenul, že SPP odviedol vlani do štátneho rozpočtu 741 miliónov eur. „Nehovorím, že sa to má minúť, ale každý, ak by tak zodpovedne pôsobil ako my, štát by nemal problém“, uzavrel.

Cielená pomoc má podľa neho budúcnosť, ak sa podarí nájsť presné kritériá a politickú vôľu. Aktuálny vývoj vníma optimisticky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP