Spojenie elektrických sietí medzi Európou a Severnou Amerikou pomocou transatlantického energetického kábla by mohlo významne zlepšiť prechod na obnoviteľné zdroje energie. Táto inovatívna infraštruktúra by umožnila efektívnu spoluprácu medzi dvoma najväčšími kontinentálnymi elektrickými sieťami na svete.

Nový výskum britského energetického think tanku Ember zdôrazňuje výhody tohto ambiciózneho projektu pre bezpečnú a efektívnu transformáciu globálnej energetiky. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Jedným z hlavných dôvodov pre transatlantickú interkonektivitu je nekorelovaná špička v dopyte a produkcii energie na oboch stranách Atlantiku. Výskum ukazuje, že zatiaľ čo dopyt po energii v Európe a Severnej Amerike dosahuje vrchol v rôznych obdobiach, to isté platí aj pre produkciu veterných a solárnych zdrojov.

Táto dynamika by mohla viesť k optimalizácii spotreby a lepšiemu využívaniu obnoviteľných zdrojov energie.  Spojenie severoamerických a európskych energetických systémov by umožnilo obom regiónom využiť geografickú komplementaritu svojich klimatických podmienok na zabezpečenie stabilnej dodávky energie.

Pixabay

Dvojcestný tok energie a trhová efektivita

Podľa výskumu kábel neumožní iba jednostranný prenos energie. Namiesto toho sa navrhuje prepojenie dvoch obrovských a prepojených energetických trhov, ktoré by mohlo poskytovať výhody v oboch smeroch. Toto dvojcestné prepojenie by podporilo výmenu hlbokých energetických tokov, zosúladenie cien energie v reálnom čase a zvýšilo efektivitu trhu.

Priame prepojenie by takisto mohlo podporiť výstavbu obnoviteľných zdrojov pozdĺž trasy kábla, hoci to nie je nutnou podmienkou pre úspešnú realizáciu projektu. Skutočnou hodnotou projektu by bola integrácia energetických trhov, zlepšenie odolnosti sietí a vyrovnávanie volatility cien elektriny medzi týmito regiónmi.

Význam transatlantického prepojenia rastie aj s očakávanou zvýšenou spotrebou elektrickej energie. V najbližších 10 až 20 rokoch bude dopyt poháňaný hlavne elektrifikáciou dopravy, vykurovania a priemyslu. Ďalší tlak na elektrické siete budú klásť aj dátové centrá a klimatizácia, uvádza Ember. Štúdia zdôrazňuje, že Európa a Severná Amerika sa zaviazali k rýchlej dekarbonizácii.

Napríklad Nemecko plánuje do roku 2030 pripojiť do svojej siete 374 GW z obnoviteľných zdrojov. Podobne severovýchodné časti USA a východná Kanada prijali scenáre pre takmer nulovú uhlíkovú elektrinu už v nasledujúcich 15 rokoch.

stožiar, elektrina, káble
Pixabay

Dve hlavné trendy

Ember vo svojej analýze identifikuje dva hlavné faktory, ktoré podčiarkujú význam takéhoto projektu. Dekarbonizácia oboch kontinentov, obe siete budú čoraz viac závislé od obnoviteľných zdrojov energie, čo znamená väčšiu variabilitu vo výrobe energie.

Rastúci dopyt po elektrine. Elektrifikácia hlavných sektorov hospodárstva a technologická transformácia zvyšuje zaťaženie existujúcich sietí. Transatlantický kábel by znamenal revolúciu v globálnej energetickej spolupráci.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú