V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Spolupráca v oblasti energetiky a rastúci vzájomný obchod budú kľúčovými témami počas návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve. Oznámil to v utorok poradca ruského prezidenta Jurij Ušakov, pričom zdôraznil výnimočný význam bilaterálnych vzťahov medzi oboma veľmocami. Informáciu priniesla agentúra TASS, na ktorú sa odvoláva aj TASR.

Podľa Ušakova je Čína v súčasnosti najvýznamnejším zahraničným obchodným partnerom Ruska, zatiaľ čo Rusko sa nachádza na piatom mieste medzi obchodnými partnermi Číny. „Spolupráca sa rozvíja vo všetkých smeroch, najvyššou sférou je energetika. Rusko patrí medzi lídrov v dodávkach energetických zdrojov do Číny. Sme na prvom mieste, pokiaľ ide o ropu a potrubný plyn,“ povedal Ušakov pred novinármi.

Rekordný obchod medzi Moskvou a Pekingom

Energetické suroviny sa tak opäť stávajú hlavným mostom spolupráce medzi Moskvou a Pekingom. Rusko je pre Čínu kľúčovým dodávateľom fosílnych palív, čo posilňuje ich strategické partnerstvo aj v čase globálnych geopolitických napätí.

Podľa údajov Kremľa obchodná výmena medzi Ruskom a Čínou v minulom roku vzrástla o 7,5 %, čo predstavuje historicky najvyššiu hodnotu 245 miliárd amerických dolárov. Po prepočte ide o približne 216 miliárd eur. Tento výrazný nárast potvrdzuje trend prehlbovania hospodárskej spolupráce medzi dvoma krajinami, ktoré v posledných rokoch čoraz intenzívnejšie koordinujú svoje záujmy na medzinárodnej scéne.

ťažba ropy, žeriav
Pixabay

Vzťahy upevňované cez investície a dlhodobé kontrakty

Zvýšenie obchodného obratu medzi Ruskom a Čínou nie je len výsledkom politickej vôle, ale aj praktických krokov v podobe investícií, dlhodobých dodávateľských zmlúv a budovania infraštruktúry pre dodávky energií. V čase, keď sa mnohé západné štáty usilujú znižovať energetickú závislosť od Ruska, Moskva posilňuje svoje väzby práve s Pekingom.

Očakáva sa, že Si Ťin-pchingova návšteva prinesie nové dohody v oblasti energetiky, dopravy a možno aj technologickej spolupráce. Práve stabilný prístup Číny k obchodným vzťahom a neúčasti na sankčnej politike Západu robí z Pekingu pre Moskvu výnimočne dôležitého partnera. Energetika tak zostáva nielen kľúčovým zdrojom príjmov pre Rusko, ale aj základom strategického spojenectva s Čínou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP