V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Vo štvrtok sa v areáli elektrickej stanice v obci Lemešany v okrese Prešov koná výnimočné podujatie zamerané na praktické zručnosti a technologickú vyspelosť pracovníkov energetického sektora. Súťaž, ktorú organizuje Východoslovenská distribučná (VSD), združila zamestnancov z distribučných spoločností z celého Slovenska. V desiatich tímoch si medzi sebou zmerajú sily profesionáli, ktorých každodennou prácou je bezpečná prevádzka a údržba elektrických vedení.

Súťažné úlohy sú navrhnuté tak, aby simulovali reálne zásahy v teréne. Prvou z nich je výmena izolátora, druhou zaizolovanie vodičov holého vedenia tak, aby boli bezpečné aj v prípade neodbornej manipulácie. Aj keď počas súťaže nie sú zariadenia pod napätím, všetko sa vykonáva presne podľa platných technologických a bezpečnostných predpisov.

„Cieľom je, aby to urobili čo najrýchlejšie, ale pri dodržaní všetkých platných technologických postupov a bezpečnostných pravidiel,“ priblížil Ján Romaňák, vedúci úseku Prevádzky a výstavby vysokého a nízkeho napätia v spoločnosti VSD.

Drony ako moderní pomocníci v energetike

Druhá časť súťaže je venovaná pilotovaniu dronov v blízkosti vzdušných elektrických vedení. Ide o činnosť, ktorá je dnes bežnou súčasťou práce technikov. „Je potrebné byť v bezpečnej vzdialenosti od drôtov a pilotovať tak, aby sme mali dobrý pohľad na ne, vedeli urobiť inšpekčný záznam a zároveň, aby to bolo bezpečné aj pre samotný dron,“ vysvetlil Darius Kozmaš, technik prevádzky vedení veľmi vysokého napätia (VVN) a účastník súťaže.

Drony zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu pri monitorovaní stavu elektrických vedení, podperných bodov či identifikácii potenciálnych problémov. „Tým, že ide o zábery zo vzduchu, tak máme informácie, ktoré bežne nevieme získať. Takisto sa tým nahrádzajú aj dosť prácne pochôdzky, ktoré by inak museli robiť naši kolegovia v teréne,“ doplnila hovorkyňa VSD Andrea Forbergerová.

dron
Pixabay
Praktická ukážka, že tradícia a technológie idú ruka v ruke

Podujatie v Lemešanoch nie je len súťažou zručnosti, ale aj ukážkou toho, ako sa moderné technológie integrujú do tradičných odvetví. Kým výmena izolátorov si vyžaduje pevnú ruku, skúsenosti a technickú presnosť, pilotovanie dronov už predstavuje novú generáciu nástrojov, ktoré umožňujú efektívnejšiu, rýchlejšiu a bezpečnejšiu údržbu elektrických sietí.

Súťaž tak nielen preveruje schopnosti súťažiacich, ale zároveň aj prezentuje širšej verejnosti, ako sa mení práca v energetike vďaka technológiám. Výsledkom je vyššia bezpečnosť, efektívnejšie zásahy a v konečnom dôsledku aj spoľahlivejšie dodávky elektriny pre domácnosti a firmy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP