V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Slovensko sa posúva bližšie k modernej elektromobilite. Štát oficiálne spustil výzvu na výstavbu a prevádzku 35 ultrarýchlych nabíjacích parkov pre elektromobily, ktoré budú umiestnené pozdĺž hlavných diaľničných ťahov. Výstavba bude financovaná z Plánu obnovy a odolnosti a má priniesť spolu až 251 nových nabíjacích bodov.

Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) spustenie tejto výzvy víta. Podľa jej riaditeľa Patrika Križanského ide o zásadný krok k zvýšeniu dôvery v elektromobilitu medzi verejnosťou. „Ide o dôležitý krok, ktorý môže pomôcť odstrániť jednu z hlavných obáv motoristov – neistotu z dostupnosti nabíjania na dlhších trasách,“ uviedol. Nabíjacie parky popri diaľniciach by mohli podľa neho vytvoriť aj základ pre budúce nabíjanie elektrických nákladných vozidiel a pripraviť krajinu na ďalšiu fázu dekarbonizácie dopravy.

Výstavba musí byť dokončená do polovice roka 2026

Projekt je súčasťou plnenia legislatívnych cieľov Európskej únie v oblasti infraštruktúry pre alternatívne palivá. Križanský upozornil na náročný časový harmonogram. Hoci celkový termín ukončenia je do polovice roka 2026, reálne budú mať poskytovatelia nabíjacích služieb na samotnú výstavbu len približne šesť mesiacov. „Uvidíme, koľko z nich sa reálne podujme na takúto náročnú výzvu a bude súťažiť o získanie koncesie,“ poznamenal.

Za verejnú súťaž a výber koncesionárov zodpovedá spoločnosť MH Invest, ktorej stopercentným vlastníkom je Ministerstvo hospodárstva SR. Vybraní koncesionári budú mať za úlohu nielen výstavbu, ale aj financovanie, prevádzku a údržbu celého systému nabíjacích parkov. Cieľom je vytvoriť spoľahlivú, vysokokapacitnú infraštruktúru, ktorá bude pripravená na rastúci počet elektrických vozidiel na slovenských cestách.

Nabíjacie stanice nájdeme už takmer všade. Najčastejšie pri supermarketoch, nákupných centrách, biznis centrách, či čerpacích staniciach, SITA

Krok smerom k udržateľnej budúcnosti

Projekt nabíjacích parkov nie je len reakciou na aktuálne potreby, ale aj strategickým krokom do budúcnosti. Ak sa ho podarí úspešne zrealizovať, Slovensko sa zaradí medzi krajiny, ktoré majú ambíciu stať sa súčasťou širšej európskej siete rýchlonabíjania a pripraviť sa na bezemisnú dopravu novej generácie.

Očakáva sa, že tento krok zároveň povzbudí aj výrobcov a predajcov elektromobilov, ktorí potrebujú stabilnú nabíjaciu infraštruktúru ako oporu pre rozvoj trhu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP