Obrovská kontajnerová loď Ever Given, ktorá v marci takmer týždeň blokovala Suezský prieplav, v stredu vyplávala z mesta Ismáílija po tom, ako sa egyptská vláda a japonský majiteľ lode dohodli na odškodnení za straty spôsobené marcovým incidentom.

Podľa spravodajcu AFP loď zdvihla kotvy krátko po 11.30 SELČ a začala sa plaviť cez Suezský prieplav na sever smerom do Stredozemného mora. Loď Ever Given patrí japonskej spoločnosti Shoei Kisen Kaisha a plaví sa pod vlajkou Panamy.

Úrad Suezského prieplavu podrobnosti o dohode nezverejnil. Spočiatku požadoval odškodné vo výške 916 miliónov dolárov, neskôr sumu znížil na 550 miliónov dolárov. Loď dlhá 400 metrov narazila 23. marca v Suezskom prieplave na plytčinu a blokovala jednu z najrušnejších námorných trás na svete až do 29. marca.

Kontajnerovú loď zadržiavali egyptské úrady na základe súdnych príkazov až do vyplatenia odškodného. Suezský prieplav s dĺžkou 193 kilometrov spája Stredozemné a Červené more, pričom predstavuje najkratšiu lodnú trasu medzi Európou a Áziou. Táto dopravná tepna patrí medzi kľúčové zdroje príjmov pre egyptskú ekonomiku.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP