V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Európska komisia prichádza s návrhom, ktorý by členským štátom umožnil dotovať ceny elektriny pre podniky pod podmienkou, že tieto firmy zároveň investujú do znižovania svojej spotreby. Hoci opatrenie má pomôcť konkurencieschopnosti európskeho priemyslu, pre Slovensko môže predstavovať značnú výzvu. Upozornil na to v pondelok makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Ako zdôrazňuje Horňák, návrh môže byť dvojsečnou zbraňou. Na jednej strane pomáha riešiť akútnu hrozbu odchodu energeticky náročných firiem z Európy, na druhej strane si vyžaduje financie, ktoré mnohé krajiny momentálne nemajú. „Možnou nevýhodou pre členské krajiny je, že nie všetky z nich majú dostatok priestoru v štátnom rozpočte, aby k takejto pomoci pristúpili. Príkladom je aj Slovensko, ktoré sa potýka s nevyhnutnou konsolidáciou verejných financií,“ upozornil odborník.

Okrem samotných nákladov poukázal aj na riziko zložitosti implementácie. „Hrozbou tiež je už tradičná administratívna náročnosť takýchto schém,“ dodal.

Dekarbonizácia ako podmienka štátnej pomoci

Jednou z hlavných podmienok poskytnutia podpory je investícia podnikov do dekarbonizačných projektov. Cieľom je, aby štátna pomoc neviedla len k okamžitému zníženiu cien elektriny, ale najmä k dlhodobému zníženiu jej spotreby. To by malo prispieť k plneniu klimatických cieľov EÚ a zníženiu závislosti na drahej elektrine v budúcnosti.

„Opatrenie rieši akútnu hrozbu presunu podnikov z Európskej únie pre nákladovú nevýhodu a zároveň núti podniky investovať do dekarbonizačných projektov, čím systematicky zníži ich spotrebu elektriny v budúcnosti,“ priblížil Horňák.

Pixabay

Dôvodom, prečo EÚ prichádza s takýmto návrhom, je dlhodobo nevýhodné postavenie európskych podnikov v porovnaní s tými mimo kontinentu. Priemerná cena elektriny pre najväčších spotrebiteľov sa v Európe pohybuje okolo 14 centov za kilowatthodinu. Na Slovensku je to dokonca ešte vyššie, približne 18 centov. V Spojených štátoch sú ceny elektriny pre priemyselné podniky často len tretinové.

Slovensko musí hľadať rovnováhu

Horňák upozorňuje, že nástroje EÚ na riešenie tejto situácie sú obmedzené. Dotácie sú síce účinné, no zasahujú do trhového prostredia, a preto by mali byť len dočasným riešením.

„V aktuálnej situácii tak Európskej únii nezostáva veľa nástrojov, ktorými môže rýchlo zasiahnuť proti hrozbe presunu energeticky náročnej výroby do krajín s výraznou nákladovou výhodou. Jedným z nich je práve štátna pomoc. Tá však zo svojej podstaty zasahuje do trhových podmienok, preto je dôležité vytvárať predpoklady na zmenu celého prostredia,“ uzavrel analytik.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP