Európska komisia (EK) v pondelok v rámci smernice o obnoviteľných zdrojoch energie prijala dva delegované akty, v ktorých navrhla pravidlá, ako EÚ bude vymedzovať, čo považuje za obnoviteľný vodík.

Tieto návrhy sú súčasťou rozsiahleho regulačného rámca EÚ v oblasti vodíka. Zahŕňa investície do energetickej infraštruktúry a pravidlá štátnej pomoci, ako aj legislatívne cieľové hodnoty, ktoré musia sektory priemyslu a dopravy pri vodíku z obnoviteľných zdrojov dosiahnuť.

Nové pravidlá zaručia, že všetky palivá z obnoviteľných zdrojov nebiologického pôvodu sa budú vyrábať pomocou elektriny z obnoviteľných zdrojov. Obe právne normy sú potrebné na to, aby sa palivá dali započítať k cieľovým hodnotám členských štátov v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov. Predstavujú záruku regulačnej istoty investorom v čase, keď sa EÚ usiluje dosiahnuť cieľ domácej výroby 10 miliónov ton obnoviteľného vodíka a cieľ dovozu 10 miliónov ton obnoviteľného vodíka.

Prvý delegovaný akt vymedzuje, za akých podmienok možno považovať vodík, palivá na báze vodíka či iné nosiče energie za palivá z obnoviteľných zdrojov nebiologického pôvodu. Elektrolyzéry na výrobu vodíka budú musieť byť pripojené k novým zariadeniam vyrábajúcim elektrinu z obnoviteľných zdrojov, čo podnieti zvýšenie objemu energie z obnoviteľných zdrojov dostupného v sieti, podporí dekarbonizáciu a doplní úsilie o elektrifikáciu. Zároveň zabráni tomu, aby sa zvýšil tlak na výrobu elektriny.

Komisia odhaduje, že na splnenie ambície plánu REPowerEU vyrobiť 10 miliónov ton palív z obnoviteľných zdrojov nebiologického pôvodu do roku 2030 je potrebných približne 500 TWh elektriny z obnoviteľných zdrojov. Cieľ 10 miliónov ton v roku 2030 zodpovedá 14 % celkovej spotreby elektrickej energie v EÚ.

Delegovaný akt uvádza rozmanité spôsoby, ako výrobcovia preukážu, že elektrina z obnoviteľných zdrojov využívaná pri výrobe vodíka spĺňa pravidlá doplnkovosti.

V snahe zohľadniť existujúce investičné záväzky a umožniť sektoru prispôsobiť sa na nový rámec sa tieto pravidlá budú zavádzať postupne a postupom času sa budú sprísňovať. Zahŕňajú prechodné obdobie pri požiadavkách „doplnkovosti“ pri vodíkových projektoch, ktoré sa rozbehnú pred 1. januárom 2028. Prechodné obdobie zodpovedá obdobiu, kým sa na trhu nerozšíria elektrolyzéry.

Alstom (Úprava redakcie)

Požiadavky na výrobu obnoviteľného vodíka sa budú vzťahovať tak na domácich výrobcov, ako aj výrobcov z tretích krajín, ktorí chcú obnoviteľný vodík vyvážať do EÚ tak, aby ho bolo možné započítať k cieľom EÚ v oblasti obnoviteľných zdrojov energie.

Druhý delegovaný akt stanovuje metodiku výpočtu emisií skleníkových plynov zo životného cyklu palív z obnoviteľných zdrojov nebiologického pôvodu. Metodika zohľadňuje aj emisie z predvýrobnej fázy, emisie súvisiace s odoberaním elektriny zo siete, zo spracovania, ako aj z prepravy palív ku konečnému spotrebiteľovi. Objasňuje, ako treba počítať emisie skleníkových plynov obnoviteľného vodíka alebo jeho derivátov, keď sa vyrába v zariadení, ktoré vyrába zároveň aj palivá na fosílnom základe.

Obe právne normy posúdia Európsky parlament a Rada EÚ, ktoré budú mať dva mesiace na to, aby ich prijali, alebo zamietli.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú