V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Európska raketa Vega-C po sérii odkladov úspešne odštartovala z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane. Táto misia je dôležitá pre program Európskej únie Copernicus, ktorý sa zameriava na pozorovanie Zeme. Hlavnou úlohou rakety bolo dopraviť na orbitu družicu Sentinel-1C.

Družica Sentinel-1C má výnimočné schopnosti. Dokáže poskytovať presné snímky zemského povrchu bez ohľadu na poveternostné podmienky a kedykoľvek počas dňa či noci. Tento technologický pokrok bude hrať zásadnú úlohu pri monitorovaní environmentálnych zmien, zvládaní prírodných katastrof, ale aj v ďalších oblastiach spojených s pozorovaním stavu planéty.

Štart s komplikáciami

Pôvodne sa mala raketa Vega-C dostať do vesmíru už v utorok. Štart museli presunúť kvôli technickej kontrole elektrických spojení v najvyššom stupni rakety. Ani stredajší pokus nevyšiel, pretože mechanický problém zabránil odstráneniu mobilného portálu. Po týchto komplikáciách sa však štvrtkový štart podaril, čím sa splnil dôležitý míľnik pre európsky vesmírny program. Raketa Vega-C je výsledkom spolupráce 12 z 22 členských krajín Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Spolu s raketou Ariane 6 predstavuje jeden z pilierov európskej vesmírnej suverenity.

Ich vývoj je odpoveďou na rastúcu konkurenciu, najmä zo strany SpaceX Elona Muska. Cieľom je zabezpečiť nezávislý prístup Európy do vesmíru. Táto misia je tiež významným krokom po júlovom úspechu inauguračného letu rakety Ariane 6. Je však dôležité pripomenúť, že Vega-C musela prekonať aj neúspechy. Pri svojej prvej misii v decembri 2022 sa raketa zrútila krátko po štarte, čo spôsobilo značné obavy o jej budúcnosť.

strela Irán
DARPA.mil

Ambiciózne plány na budúcnosť

ESA plánuje v nasledujúcich rokoch intenzívne využívať raketu Vega-C. Na rok 2025 sú naplánované štyri štarty a v roku 2026 ďalších päť. Tieto misie majú posilniť postavenie Európy vo vesmírnom výskume a aplikáciách, pričom sa očakáva pokračujúci vývoj technológií pre bezpečný a spoľahlivý prístup do vesmíru.

Štart rakety Vega-C tak predstavuje nielen triumf technológie, ale aj symbolický krok smerom k posilneniu nezávislosti Európy vo vesmírnom sektore. V kombinácii s družicami programu Copernicus sa otvárajú nové možnosti pre zlepšenie poznania a ochrany našej planéty.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú