V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Slovenské základné a stredné školy sa postupne menia na modernejšie vzdelávacie priestory vďaka ambicióznemu programu DigiEDU, financovanému z Plánu obnovy a odolnosti. Ako v stredu informoval minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) na tlačovej konferencii v bratislavskej ZŠ na Holíčskej ulici, nové digitálne vybavenie už dostalo vyše 730 škôl. V rámci prvých štyroch etáp projektu bolo do škôl distribuovaných približne 45.000 kusov techniky.

Celkovo by malo byť dodaných až 130.000 zariadení, ktoré postupne dorazia do škôl v rámci 13 plánovaných distribučných etáp. DigiEDU je podľa ministra najväčším projektom digitalizácie v histórii slovenského školstva a má za cieľ prispieť nielen k lepšiemu vybaveniu škôl, ale aj k celkovému zefektívneniu vyučovania.

Nové počítače, tablety aj interaktívne tabule

Školy v rámci programu získavajú nové počítače, notebooky pre učiteľov, tablety pre žiakov a interaktívne tabule. Nejde však len o hardvér, súčasťou dodávok sú tiež softvérové licencie, ktoré učitelia a žiaci môžu používať aj doma. Licencie obsahujú nástroje s prvkami umelej inteligencie, ktoré môžu zefektívniť prípravu na vyučovanie aj samotný proces výučby.

„Digitálna technika, ktorú dostávajú školy, je pre žiakov aj pre učiteľov,“ zdôraznil Drucker a dodal, že cieľom je umožniť modernejšie a efektívnejšie vyučovanie, ktoré zodpovedá požiadavkám 21. storočia.

Modernizácia škôl v rámci DigiEDU zahŕňa aj vybudovanie dátovej a sieťovej infraštruktúry. V najbližších týždňoch bude pilotne inštalované nové sieťové vybavenie a vysokorýchlostné, bezpečné internetové pripojenie na 12 školách v Žilinskom kraji. Tento krok je nevyhnutný pre plynulé využívanie novej techniky a online nástrojov vo vyučovaní.

Program DigiEDU disponuje celkovým rozpočtom takmer 225 miliónov eur a jeho súčasťou je aj rozsiahle vzdelávanie pedagógov.

Digitalizácia za 225 miliónov. Školy dostávajú techniku aj AI asistenta
Twitter

Učiteľ 21. storočia – výcvik aj pre prácu s AI

Digitálna transformácia školstva si vyžaduje aj pripravených učiteľov. Doposiaľ absolvovalo školenie s názvom Učiteľ 21. storočia približne 50 000 pedagógov, pričom 15 000 z nich sa zameralo špeciálne na rozvoj digitálnych zručností. Výsledkom je rastúca skupina učiteľov pripravených využívať nové nástroje v praxi.

Slovensko je navyše jednou zo štyroch krajín OECD, ktoré sa zapojili do pilotného projektu zameraného na využívanie umelej inteligencie pri podpore učiteľov. AI asistent má pomáhať s prípravou vyučovania, keďže analyzuje školský a štátny vzdelávací program, pracuje s oficiálnymi dátami a vie pripraviť individualizovaný učebný plán na konkrétnu hodinu.

„Aby si mohli lepšie a efektívnejšie pripraviť hodinu prostredníctvom AI asistenta,“ vysvetlil Drucker. Tento nástroj má slúžiť ako opora pre učiteľov, nie ako náhrada, a môže byť kľúčovým prvkom pri ďalšom napredovaní slovenského školstva.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP