Verejné budovy budú môcť odteraz využívať súhrn praktických riešení ako efektívne a rýchlo znížiť spotrebu energií. Dokument pod názvom Desatoro riešení pre správcov verejných budov pripravila Národná implementačná a koordinačná autorita na Úrade vlády SR, ktorá koordinuje implementáciu plánu obnovy, spolu s odborníkmi z platformy Budovy pre budúcnosť. TIačový a informačný odbor úradu vlády o tom informoval vo štvrtok v tlačovej správe.

Desatoro riešení pre správcov verejných budov tvoria rýchle a investične nenáročné opatrenia, ktoré je možné realizovať v krátkom čase do začiatku budúcej vykurovacej sezóny. Navrhnuté opatrenia majú potenciál znížiť spotrebu energie na vykurovaní v rozsahu až do dvadsať percent. Na výstavbu a obnovu budov je v pláne obnovy vyčlenených vyše 2,7 miliardy eur. V rámci realizácie investičnej obnovy verejných historických a pamiatkovo chránených verejných budov je cieľom obnoviť aspoň 117-tisíc štvorcových metrov a predpokladá sa obnova 130-tisíc štvorcových metrov s cieľom investovať 200 miliónov eur.

„Do prevádzky budov putuje signifikantná časť našich verejných rozpočtov, ktorá bude zvyšovaním cien energií stúpať,“ povedal predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). Ako podotkol, naše budovy sú zároveň pôvodcami skleníkových plynov. „Vzhľadom na to, že veľká časť spotreby palív a tepla je pôvodom z Ruskej federácie, je našou povinnosťou spotrebu týchto palív limitovať na maximálnu možnú mieru. Desatoro prináša rýchle a efektívne riešenia, vďaka ktorým sa dá znížiť spotreba energií,“ dodal Heger. Slovensko podľa neho potrebuje posilniť svoju odolnosť voči klimatickej ako aj energetickej kríze.

„Plán obnovy a odolnosti masívne podporuje investície do obnovy verejných budov tak, aby znižovali spotrebu energií a prispôsobovali budovy novým klimatickým podmienkam. Uvedomujeme si však, že obnova je beh na dlhšie trate a spotrebu energií potrebujeme znížiť už v tejto vykurovacej sezóne,“ uviedla generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy na úrade vlády Lívia Vašáková. Pripravili preto Desatoro riešení pre správcov verejných budov, ktoré pomôžu efektívne a rýchlo znížiť spotrebu energií. „Niektoré opatrenia sú takmer zadarmo, iné si vyžadujú menšiu investíciu, ktorej náklad sa bude kompenzovať zníženou spotrebou energií. Ide napríklad o meranie spotreby energie,“ priblížila Vašáková.

Na Slovensku je viac než 15-tisíc verejných budov, a to hlavne školy a administratívne budovy. V neobnovených, energeticky neefektívnych budovách tvorí spotreba energie na vykurovanie vyše 80 %. Najväčší potenciál pre znižovanie spotreby energií vo verejných budovách predstavujú práve opatrenia spojené s vykurovaním.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP