V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

V druhej polovici roka 2024 došlo na Slovensku k nárastu digitálnych hrozieb o deväť percent v porovnaní s prvým polrokom. Jedným z hlavných dôvodov je nový typ investičného podvodu, ktorý zaplavil slovenský online priestor. Vyplýva to zo správy Eset Threat Report H2 2024, ktorú zverejnila spoločnosť Eset, špecializujúca sa na kybernetickú bezpečnosť.

Nový podvod, označený Esetom ako detekcia HTML/Nomani, sa šíri prostredníctvom falošných reklám na sociálnych sieťach, predovšetkým na platformách spoločnosti Meta (Facebook, Instagram). Tieto reklamy využívajú vizuálny a textový obsah na lákanie používateľov do klamlivých investičných schém.

Podvodníci zneužívajú známe osobnosti, aby zvýšili dôveryhodnosť reklám, pričom používajú deepfake technológie, ktoré dokážu umelo napodobniť prejavy známych politikov, podnikateľov či mediálnych tvárí.

Hrozba, ktorá sa rozvíja

Zneužívanie umelej inteligencie (AI) umožnilo podvodníkom vytvárať realistické videá, v ktorých účinkujú napríklad prezident Peter Pellegrini, minister financií Ladislav Kamenický alebo generálny riaditeľ spoločnosti Eset Richard Marko. V týchto videách hovoria slová, ktoré nikdy nevyslovili, čo zavádza menej skúsených používateľov internetu.

„Tieto videá majú často neprirodzené pohyby pier, čo si však na menších obrazovkách mnohé obete ani nevšimnú. Očakávame však, že s pokračujúcim vývojom umelej inteligencie budú tieto videá čoraz presvedčivejšie,“ varuje Ondrej Kubovič z Esetu.

Reklamy odkazujú na stránky, ktoré sú vytvorené tak, aby vyzerali ako legitímne spravodajské portály alebo weby dôveryhodných spoločností. Na týchto stránkach sú návštevníci vyzývaní na zadanie svojich kontaktných údajov pod zámienkou rozprávkovo výhodného investovania. Po zadaní údajov nasleduje telefonát od „agenta telemarketingu,“ ktorého úlohou je presvedčiť obeť na úvodnú investíciu vo výške 250 eur.

Printscreen/YouTube

Štatistiky a dopad na slovenských používateľov

V prvej polovici roka 2024 bola táto hrozba prakticky nezaznamenaná, no v druhej polovici už tvorila takmer tri percentá zo všetkých zachytených digitálnych hrozieb na Slovensku. V rebríčku hrozieb skončila na deviatom mieste.

Eset poukazuje na prepracovanosť podvodnej schémy, ktorá funguje na viacerých úrovniach. „Hoci pre skúsenejších používateľov ide o očividný podvod, útočníci sa spoliehajú na to, že sa im podarí oklamať aspoň malú časť populácie, ktorá je zraniteľná,“ vysvetľuje Kubovič.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP