Francúzsko nebude nasledovať USA a nevylúči čínsku spoločnosť Huawei z dodávok zariadení pre sieť novej generácie 5G. Ale ponechá si právomoc posúdiť všetkých výrobcov zariadení z hľadiska akejkoľvek potenciálnej bezpečnostnej hrozby. Uviedla to v pondelok štátna tajomníčka ministerstva hospodárstva Agnés Pannier-Runacherová.

Francúzsky telekomunikačný regulačný úrad Arcep minulý týždeň odštartoval dlho očakávaný predaj spektra 5G. Ukončil tak mesiace intenzívnej diskusie medzi telekomunikačnými operátormi a úradmi v krajine o tom, ako čo najlepšie a najrýchlejšie zaviesť novú ultrarýchlu sieť.

„Nezamerali sme sa na jedného výrobcu zariadení,“ povedala Pannier-Runacherová pre televíziu BFM Business a dodala, že nikto nebol vylúčený.

 „Vo Francúzsku pôsobia traja výrobcovia zariadení. Huawei má 25-percentný podiel na trhu, a zvyšok si rozdelili Nokia a Ericsson. Spoločnosť Samsung ešte nie je aktívna vo Francúzsku, ale zaujíma ju 5G,“ dodala štátna tajomníčka.

 Prevádzkovatelia telekomunikačných služieb v krajine však budú musieť požiadať príslušné úrady o oprávnenie pre svoje projekty siete 5G a získať povolenie na základe posúdenia vnútroštátnych bezpečnostných hľadísk.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom