Traja čínski tajkonauti sa v nedeľu vrátili na Zem po tom, ako strávili šesť mesiacov na čínskej vesmírnej stanici Tchien-kung (Nebeský palác), uviedla čínska štátna televízia CCTV. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

Vesmírna kapsula s trojčlennou posádkou, ktorú tvorili kapitán Čchen Tung a tajkonauti Liou Jang a Cchaj Sü-če, pristála v púšti Gobi na severe Číny približne o 13:10 h SEČ, oznámila CCTV.

Títo traja tajkonauti boli súčasťou misie vesmírnej lode Šen-čou 14, ktorá do kozmu vzlietla v júni. Na vesmírnej stanici Tchien-kung ich tento týždeň vystriedali noví tajkonauti — skúsený kapitán Fej Ťün-lung a Teng Čching-ming a Čang Lu —, ktorí zostanú na obežnej dráhe Zeme nasledujúcich šesť mesiacov.

Čínska vesmírna stanica Tchien-kung bola vybudovaná v rámci snahy Číny stať sa po boku Spojených štátov a Ruska ďalšou kozmickou veľmocou. Čína si už pripísala aj prvý úspech, keďže sa jej podarilo ako prvej krajine pristáť s terénnym vozidlom na odvrátenej strane Mesiaca.

Čína plánuje v rámci svojho ambiciózneho vesmírneho programu postaviť aj základňu na Mesiaci a Národný vesmírny úrad uviedol, že jeho cieľom je do roku 2029 vyslať lunárnu misiu s posádkou.

Čínska vesmírna stanica už je v plnej prevádzke

Čína vyslala do vesmíru ďalšiu raketu so zásobami pre nedávno dokončenú novú čínsku vesmírnu stanicu Tchien-kung (Nebeský palác). TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Raketa Čchang-čeng 7 (Dlhý pochod), ktorá niesla nákladnú kozmickú loď Tchien-čou 5 (Nebeská loď), v sobotu vyštartovala z kozmodrómu Wen-čchang, ktorý leží na čínskom tropickom ostrove Chaj-nan. O dve hodiny neskôr sa jej podarilo úspešne sa pripojiť k Tchien-kung.

Agentúra DPA pripomína, že let rakety s nákladnou kozmickou loďou je súčasťou príprav na významný míľnik čínskeho vesmírneho programu, ktorým je prvá výmena posádky na Tchien-kung vôbec.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP