Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Aktualizované: Čínska kozmická loď Šen-čou 15 s trojčlennou posádkou tajkonautov na palube sa pripojila na obežnej dráhe Zeme k vesmírnej stanici Tchien-kung (Nebeský palác). TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

Šen-čou 15 sa pripojila k vesmírnej stanici po šesťhodinovom lete a automatizovanom dokovacom manévri. Jej posádku tvorili tajkonauti Fei Ťün-lung, Teng Čching-ming a Čang Lu. Na vesmírnej stanici vystriedajú trojicu Čchen Tunga, Liou Janga a Cchaj Sü-čea, ktorí vo vesmíre pracovali od júna a začiatkom decembra je naplánovaný ich návrat na Zem.

Čína do svojho prestížneho vesmírneho programu už investovala miliardy dolárov a svoju vesmírnu stanicu Tchien-kung chce prevádzkovať približne desať rokov. Stanica v tvare písmena T váži 66 ton sa podobá na sovietsku stanicu Mir, ktorá obiehala okolo Zeme v rokoch 1986–2001.

Čína v rámci svojho vesmírneho programu už úspešne vyslala prieskumné vozidlo na Mars a uskutočnila tiež niekoľko misií na Mesiac. Tam plánuje v spolupráci s Ruskom postaviť lunárnu základňu a do roku 2029 vyslať na Mesiac vesmírnu loď s ľudskou posádkou. Pracuje tiež na opakovane použiteľnej kozmickej lodi, ktorej prvý štart by sa mohol uskutočniť v roku 2025.

Pôvodný článok z 29. novembra: Z čínskeho kozmodrómu v púšti Gobi odštartovala v utorok čínska kozmická loď Šen-čou s trojčlennou posádkou. Jej úlohou bude dokončenie výstavby čínskej vesmírnej stanice Tchien-kung, píše agentúra AP.

Kozmickú loď Šen-čou 15 s trojicou tajkonautov na palube vyniesla do vesmíru nosná raketa Čchang-čeng 2F, ktorá v utorok o 23:08 h miestneho času (16:08 h SEČ) odštartovala z kozmodrómu Ťiou-čchüan nachádzajúceho sa v oblasti Vnútorného Mongolska.

Traja noví tajkonauti sa na vesmírnej stanici Tchien-kung (Nebeský palác) pripoja k trojici kolegov, ktorí tam pôsobia už od začiatku júna. Obe posádky na stanici strávia spoločne niekoľko dní, po ktorých sa predchádzajúca zostava kozmonautov vráti naspäť na Zem.

Noví tajkonauti — skúsený kapitán Fej Ťün-lung a Teng Čching-ming a Čang Lu, ktorí letia do vesmíru prvýkrát — zostanú na obežnej dráhe šesť mesiacov. Posledný z troch modulov základne, ktorá má Číne zaistiť stálu prítomnosť jej kozmonautov na obežnej dráhe Zeme, dopravili na základňu začiatkom novembra.

Čínska vesmírna stanica bola vybudovaná v rámci snahy Číny stať sa po boku Spojených štátov a Ruska ďalšou kozmickou veľmocou. Čína si už pripísala aj prvý úspech, keďže sa jej podarilo ako prvej krajine pristáť s terénnym vozidlom na odvrátenej strane Mesiaca.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú