Čínska národná vesmírna agentúra (CNSA) predstavila v piatok názov svojej prvej misie zameranej na prieskum planéty Mars. Bezposádková misia dostala označenie Tchien-wen-1, informovala tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na miestne médiá.

Názov misie, ktorej spustenie je naplánované na tento rok, oznámila CNSA pri príležitosti čínskeho Dňa vesmíru a 50. výročia vypustenia prvej čínskej družice Tung Fang Chung-1. CNSA uviedla, že všetky budúce misie zamerané na prieskum planét budú niesť názov Tchien-wen. Výraz Tchien-wen znamená v čínštine „Otázky nebesiam“.

Čína sa v roku 2003 stala po bývalom Sovietskom zväze a USA iba treťou krajinou sveta, ktorej sa podarilo dostať človeka do vesmíru pomocou rakety vlastnej výroby. Peking sa odvtedy usiluje v oblasti kozmických technológii dobehnúť Rusko i Spojené štáty a stať sa do roku 2030 jednou z hlavných vesmírnych mocností.

Misiu, na ktorej sa spoločne podieľajú Európska vesmírna agentúra (ESA) a ruský Roskosmos s cieľom pátrať po stopách života na Marse, v marci pre svetovú pandémiu koronavírusu odložili z tohto roku na rok 2022.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom