V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Čína v stredu ostro reagovala na vyhlásenia amerického viceprezidenta J.D. Vancea, ktorý počas globálneho summitu o umelej inteligencii (AI) v Paríži varoval pred spoluprácou s autoritárskymi režimami v tejto oblasti. Peking obvinil USA z politizovania technologického pokroku a vyzval na otvorenejší prístup k AI.

Na summite v Paríži sa zišli predstavitelia 61 krajín, ktoré podpísali deklaráciu o otvorenej, inkluzívnej, transparentnej a bezpečnej umelej inteligencii. Medzi signatármi však chýbali Spojené štáty a Veľká Británia, ktoré podľa agentúry AFP dominujú v tomto technologickom sektore.

Viceprezident USA J.D. Vance vo svojom prejave varoval pred spoluprácou s režimami, ktoré sa snažia AI zneužiť na posilnenie kontroly nad občanmi. Hoci priamo nemenoval žiadnu krajinu, podľa AFP jeho slová jednoznačne smerovali k Číne.

AI nemá byť politickým nástrojom

„Spolupráca s autoritárskymi režimami znamená pripútanie vášho národa k pánovi, ktorý sa snaží infiltrovať, preniknúť a zmocniť sa vašej informačnej infraštruktúry,“ vyhlásil Vance. Zároveň zdôraznil, že USA budú chrániť svoju technologickú infraštruktúru pred krádežami a zneužitím AI.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí v stredu odmietol Vanceove obvinenia a obhajoval prístup Číny k AI.

„Sme proti politizácii technológií a obchodu, ako aj proti stanovovaniu hraníc na základe ideológie,“ uviedol hovorca. Zdôraznil, že Peking podporuje dostupnosť služieb AI pre všetkých a prikladá veľký význam jej bezpečnosti.

Čína sa dlhodobo snaží presadzovať svoju vlastnú víziu regulácie umelej inteligencie, pričom kladie dôraz na štátnu kontrolu a bezpečnosť. USA a ich spojenci sa naopak obávajú, že AI môže byť v rukách čínskej vlády využitá na dohľad nad občanmi a šírenie dezinformácií.

uvažujúci AI model
Freepik

Napätie medzi USA a Čínou v technologickom sektore rastie

Tento spor je ďalšou kapitolou v dlhodobom technologickom súperení medzi USA a Čínou. Washington v posledných rokoch zaviedol viacero obmedzení na vývoz špičkových čipov a AI technológií do Číny, pričom argumentoval rizikom vojenského a špionážneho využitia.

Čína na tieto kroky reagovala zvýšenou podporou domáceho vývoja AI a posilnením vlastného technologického ekosystému. Najnovšie vyhlásenia na summite v Paríži tak ukazujú, že súboj o dominanciu v oblasti umelej inteligencie bude pokračovať a pravdepodobne ešte viac prehĺbi napätie medzi dvoma svetovými mocnosťami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP