Čína plánuje ambicióznu vesmírnu misiu, ktorá by mohla predbehnúť NASA aj Európsku vesmírnu agentúru (ESA) v návrate vzoriek z Marsu na Zem. Ak sa plány splnia, misia Tianwen-3 by mohla dopraviť marsovské horniny a sediment na Zem už v roku 2031.

Tianwen-3 je misiou Čínskej národnej vesmírnej agentúry (CNSA). Táto misia zahŕňa povrchový modul (lander), vozidlo na vzlet z Marsu (ascent vehicle), orbitálnu sondu (orbiter) a návratový modul (return module). Podľa najnovších správ CNSA tiež zvažuje použitie šesťnohého robota a helikoptéry na zber vzoriek, čo by mohlo rozšíriť rádius zberu ďaleko od pristávacieho modulu. O téme informoval portál Live Science.

Priebeh misie

V septembri hlavný návrhár Tianwen-3, Jizhong Liu, na konferencii o vesmírnom prieskume potvrdil, že štart misie je naplánovaný na rok 2028. Po splnení cieľov misie by sa vzorky dostali na Zem približne o tri roky neskôr, v roku 2031. Tím výskumníkov, vrátane Zengqiana Houa z laboratória pre prieskum hlbokého vesmíru a Čínskej akadémie geologických vied uviedol, že je zvažovaných 86 lokalít na pristátie.

Väčšina z nich sa nachádza v oblastiach Chryse Planitia, hladká rovina v severnej rovníkovej oblasti Marsu a Utopia Planitia, najväčšia impaktná panva na Marse, kde už Čína úspešne pristála s roverom v roku 2021.

NASA/JPL

Tieto miesta boli vybrané nielen pre priaznivé podmienky na pristátie, ale aj preto, že tamojšie horniny a sedimenty môžu uchovávať stopy dávneho života na Marse.

Hlavným cieľom misie Tianwen-3 je hľadať dôkazy o minulom živote na Marse. Zhromaždené vzorky sa budú na Zemi analyzovať pomocou rôznych metód vrátane hmotnostnej spektrometrie na identifikáciu chemického zloženia vzoriek, izotopovej analýzy, ktorá skúma pomer izotopov prvkov, aby odhalila možné biologické procesy. Analýzy by mohli odhaliť, či Mars v minulosti hostil jednoduché formy života.

Mars, planéta
Pixabay

Kľúčové výzvy a konkurencia

Dĺžka jednosmernej cesty medzi Zemou a Marsom závisí od ich vzájomného postavenia na obežných dráhach a trvá 7 až 11 mesiacov. Plánované spustenie misie Tianwen-3 v roku 2028 znamená, že by mala byť na Marse približne v polovici roka 2029, pričom návrat na Zem je naplánovaný na 2031.

Tianwen-3 je súčasťou širšieho vesmírneho programu Číny, ktorý si kladie za cieľ stať sa vedúcou krajinou v prieskume vesmíru. Súčasne prebiehajú podobné misie aj zo strany NASA a ESA. Avšak NASA a ESA plánujú spustiť spoločnú misiu na Mars až v roku 2027 s plánovaným návratom vzoriek do roku 2033, čo dáva Číne možnosť stať sa prvou krajinou, ktorá takéto vzorky prinesie späť na Zem.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú