Čína upozornila Washington, že „bude rozhodne brániť“ svoje záujmy a požiadala, aby USA zrušili sankcie voči čínskym technologickým firmám. Čínske ministerstvo obchodu kritizovalo obmedzenia pri predaji amerických technológií čínskym firmám. Podľa USA tieto firmy poskytujú technológie používané na potláčanie moslimských menšín v Číne. „Ostro žiadame USA, aby okamžite zastavili zasahovanie do čínskych domácich záležitostí a čo najskôr vyradili relevantné čínske subjekty z čiernej listiny,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení zverejnenom v stredu. „Čína prijme všetky nevyhnutné opatrenia, aby rozhodne bránila čínske záujmy,“ konštatuje vyhlásenie.

Sankcie, ktoré USA ohlásili v pondelok, znamenajú obmedzenie predaja amerických technológií čínskym firmám vyvíjajúcim produkty na rozpoznávanie tváre, umelú inteligenciu a ďalšie moderné produkty. Ide o technológie, ktoré sú súčasťou plánov čínskej komunistickej strany v oblasti rozvoja priemyslu.

Napriek rastu napätia čínsky rezort obchodu v utorok uviedol, že delegácia krajiny tento týždeň pôjde do Washingtonu na vyjednávania, ktorých cieľom je ukončenie colnej vojny. Podľa Eswara Prasada, ekonóma Cornell University a bývalého šéfa čínskeho oddelenia v Medzinárodnom menovom fonde, však „vzhľadom na terajšiu úroveň nepriateľstva a nedôvery medzi oboma stranami, možnosť dohodnutia trvalej a širokej zmluvy vyzerá dosť vzdialená“.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom