Černobyľská jadrová elektráreň, ktorá je už desaťročia symbolom najväčšej jadrovej katastrofy, sa pomaly posúva smerom k bezpečnejšej budúcnosti. Ukrajinský Štátny jadrový regulačný inšpektorát dal oficiálne povolenie na prevádzku zariadení určených na spracovanie a uskladnenie rádioaktívneho odpadu.

Povolenie sa týka spustenia zariadenia na zber pevného odpadu a závodu na spracovanie pevného odpadu, ktoré sa nachádzajú v rámci Industriálneho komplexu na manažment pevného rádioaktívneho odpadu (ICSRM). O téme informoval portál Interesting Engineering.

„Spustenie priemyselnej prevádzky ICSRM predstavuje významný krok v bezpečnom a efektívnom manažmente rádioaktívneho odpadu na lokalite Černobyľu,“ uviedla Černobyľská jadrová elektráreň v stanovisku.

Štyri hlavné časti systému ICSRM

Komplex ICSRM pozostáva zo štyroch vzájomne prepojených zariadení, ktoré tvoria jednotný technologický cyklus na spracovanie a uskladnenie pevného odpadu. V prípade „Lot 0“, ide o dočasné úložisko pre vysoko rádioaktívny odpad. Toto zariadenie bolo uvedené do prevádzky v roku 2010 a je súčasťou väčšieho úložiska pre tekutý a pevný odpad.

„Lot 1“ zariadenie je určené na vyberanie pevného rádioaktívneho odpadu zo starších úložísk. Dokáže spracovať 3 kubické metre odpadu denne a je plánované, že bude pracovať 30 rokov.

chnpp.gov.ua

„Lot 2“ je zariadenie na spracovanie a triedenie odpadu, vrátane spaľovania a cementovania. Denne zvládne spracovať až 20 kubických metrov nízko a stredne rádioaktívneho odpadu. Má kapacitu na balenie 1,5 kubického metra odpadu denne a celkový skladovací objem dosahuje 3500 kubických metrov.

„Lot 3“ je vedený ako povrchový sklad a slúži na uskladnenie krátkodobo žijúceho nízkeho a stredného rádioaktívneho odpadu. Má kapacitu až 55 000 kubických metrov odpadu, ktorý bude prijímať počas 30 rokov a následne skladovať ďalších 300 rokov.

Významný krok k minimalizovaniu environmentálnych dopadov

Černobyľská jadrová elektráreň je navždy zapísaná do dejín ako miesto najhoršej jadrovej katastrofy v roku 1986. Táto oblasť, kedysi pulzujúce mesto, zostáva dnes prevažne opustená, no aktuálne úsilia výrazne zlepšujú dlhodobú bezpečnosť miesta a minimalizujú environmentálne následky tragédie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP