V nasledujúcom texte boli použité materiály TASR.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent vo štvrtok ráno dosiahla 72,99 USD za barel. Znamená to nárast o 44 centov, teda približne 0,61 %. Ropa WTI z USA zaznamenala obdobný rast o 44 centov a jej cena sa pohybovala na úrovni 69,05 USD za barel. Tieto údaje nasledujú po stredajšom oznámení amerického Úradu pre energetické informácie (EIA), ktorý zverejnil prekvapivý pokles zásob ropy o 500-tisíc barelov za minulý týždeň. Trh takto reagoval na situáciu, keďže analytici pôvodne predpovedali nárast zásob o 2,3 milióna barelov.

Okrem ropy klesli v USA aj zásoby benzínu, a to o 2,7 milióna barelov. Aj to prispelo k rastu cien na trhu. Tento vývoj dodal na dôvere ropnému trhu, ktorý bol ešte začiatkom týždňa ovplyvnený prepadom o viac než 6 % z dôvodu zmiernenia rizika rozšírenia konfliktu na Blízkom východe.

OPEC+ uvažuje o odložení zvýšenia ťažby

Ďalším faktorom ovplyvňujúcim ceny ropy je správa agentúry Reuters, že zoskupenie OPEC+, ktoré zahŕňa členské štáty OPEC spolu s ďalšími veľkými producentmi na čele s Ruskom, by mohlo odložiť plánované zvýšenie produkcie naplánované na december. Toto rozhodnutie je zvažované v reakcii na slabší dopyt a rastúcu ponuku ropy na trhu.

Zoskupenie údajne zvažuje odklad produkcie aspoň o mesiac, prípadne aj dlhšie. OPEC+ už v minulosti znížil produkciu v snahe stabilizovať ceny ropy, ktoré sú pod tlakom klesajúceho dopytu v Ázii aj v Európe. Aktuálne zámery v otázke ťažby však ešte neboli formálne potvrdené.

ropa, ropná rúra
Pixabay

Vyhliadky cien ropy

V dôsledku kombinácie poklesu zásob ropy v USA a zdržanlivosti OPEC+ v oblasti produkcie možno očakávať, že ceny ropy budú krátkodobo stabilnejšie. Otázka dodávok a dopytu však naďalej zostáva zásadnou témou, ktorá ovplyvní ďalší vývoj na trhu s ropou.

Budúci vývoj cien ropy bude závisieť nielen od rozhodnutí zoskupenia OPEC+, ale aj od globálneho dopytu, ktorý je stále ovplyvnený ekonomickými obavami a neistotami. Investori tak naďalej pozorne sledujú signály z trhu a prípadné zmeny v ťažobnej politike producentov. Práve tie by mohli výraznejšie zasiahnuť dynamiku cien ropy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú