Bývalý generálny riaditeľ Volkswagenu Martin Winterkorn bude musieť pred súdom čeliť obvineniu z podvodu v súvislosti s emisným škandálom spoločnosti. Automobilka totiž predávala vozidlá so softvérom umožňujúcim klamať pri emisných testoch.

Rozhodol o tom súd v nemeckom Braunschweigu. Panel troch sudcov dospel k záveru, že ľudia kupujúci autá utrpeli finančnú stratu, keď ich kúpili bez vedomia, že je v nich inštalovaný nelegálny softvér.

Súd uviedol, že pojednávanie sa bude viesť aj proti štyrom ďalším obžalovaným na základe obvinenia z podvodu v súbehu s vyhýbaním sa daniam a nelegálnou reklamou. Dátumy verejných pojednávaní sa ešte len stanovia.

Winterkorn z funkcie šéfa Volkswagenu odstúpil niekoľko dní potom, ako americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) 18. septembra 2018 o manipulácii s emisnými testami informovala. Winterkorna obvinili aj v USA, ale nemôže byť na stíhanie vydaný. Emisný škandál stál spoločnosť Volkswagen viac ako 30 mld. eur, ktoré uhradila vo forme pokút a odškodnení.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom