Inštitút pre výskum sociálno ekonomických rizík (IVRA) v podaní na Generálnu prokuratúru SR namieta spôsob, akým Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) postupoval pri stanovení cien elektrickej energie na rok 2023. Inštitút v piatok upozornil, že listy od dodávateľov elektrickej energie, ktoré prišli v týchto dňoch pre tzv. neregulovaných odberateľov, potvrdzujú zálohové platby v násobných výškach a sú likvidačné.

Dodávateľské energetické firmy podľa nášho názoru v rozpore s uzneseniami vlády trvajú na likvidačných zálohových platbách. Aj po našom podaní na Generálnu prokuratúru SR neskončil chaos, pobehovanie a hádzanie viny kompetentných zástupcov štátu,“ uviedol Martin Halás z uvedenej organizácie.

Výsledok je podľa neho stále rovnaký, tzv. neregulovaní odberatelia musia aj napriek opakovaným intervenciám platiť likvidačné zálohové platby. „Ide zväčša o malé, rodinné firmy, kde pracujú živiteľ rodiny alebo celá rodina. V dohodách o cenách od dodávateľov, ktoré posielali začiatkom roka, je pritom napísané, že po nezaplatení príde k odpojeniu,“ poznamenal Halás.

Už v utorok 17. januára, kedy podávali doplnenie podania na generálnu prokuratúru, podľa zástupcu inštitútu mali informácie, že príde k tejto situácii. Aj preto obidve podania na generálnu prokuratúru odniesli priamo na Úrad vlády SR premiérovi so žiadosťou o stretnutie.

Nechápeme, prečo nemôžu tieto malé rodinné firmy platiť zálohovo 199-eurový strop a zvyšný rozdiel nech si zúčtujú dodávatelia energií priamo so štátom. Je to nechutné vydieranie a likvidácia malých, zväčša rodinných firiem. Budeme zvažovať ďalšie doplnenie podania na generálnu prokuratúru,“ dodal Halás.

Pixabay (Úprava redakcie)

Ceny energií sú problémom aj pre Slovenskú akadémiu vied

Zvýšené ceny energií predstavujú problém aj pre Slovenskú akadémiu vied (SAV), potvrdil to pre TASR jej predseda Pavol Šajgalík. Pre akadémiu nárast cien spôsobuje podľa predsedu vážne problémy, keďže majú veľkú časť experimentálnych pracovísk, ktoré vyžadujú zvýšený energetický príkon. Netýka sa to len elektrickej energie, ale aj tepla.

Akadémia už urobila v tomto smere viacero opatrení. Na vykurovacie obdobie medzi sviatkami sa snažili, aby jednotlivé ústavy mali povinnú dovolenku, čo doteraz podľa predsedu SAV nikdy nebolo. „Aby sme mohli vykurovanie budov znížiť na temperovanie,“ vysvetlil.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú