Brazília obnovila webstránku s kompletnými dátami o výskyte ochorenia COVID-19 v krajine. Stalo sa tak len niekoľko hodín po tom, ako to nariadil Najvyšší súd, podľa ktorého je to v záujme verejného zdravia.

Ministerstvo zdravotníctva prestalo v sobotu zverejňovať celkové štatistiky úmrtí a potvrdených prípadov nákazy, čím vyvolalo pobúrenie a obvinenia z cenzúry. V utorok však Najvyšší súd rozhodol, že vláda má údaje zverejniť.

Brazília má druhý najvyšší počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 na svete a v súčasnosti aj najvyšší denný prírastok úmrtí.

Prezident Jair Bolsonaro sa vyjadril, že zmena v prístupe k zverejňovaniu dát má celý proces zlepšiť, pričom ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že budú zverejňovať len počty potvrdených prípadov a úmrtí za posledných 24 hodín. Kritici však vládu krajne pravicového prezidenta obvinili z manipulácie dát.

Brazília hlási takmer 740-tisíc potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom, no predpokladá sa, že skutočné číslo je omnoho vyššie. Ochoreniu COVID-19 v krajine dosiaľ podľahlo vyše 38-tisíc ľudí, čo je tretie najvyššie číslo na svete.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom