Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) vo štvrtok prijal na Bratislavskom hrade prezidenta Islandskej republiky Gudniho Thorlaciusa Jóhannessona. Nosnými témami stretnutia bolo rozvíjanie bilaterálnych vzťahov, vrátane spolupráce v oblastiach geotermálnej energie, vzdelávania či zdravotníctva. TASR o tom informovali z odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Národnej rady SR.

„Geotermálna energia je čistá, nemá nepriaznivý efekt na zdravie ľudí a súčasne znižuje energetickú závislosť od iných krajín,“ zdôraznil islandský prezident. Poznamenal, že impulzom pre zvýšenie sebestačnosti v oblasti energetiky bola na Islande práve energetická kríza v 70. rokoch minulého storočia. Kollár v tejto oblasti vidí priestor na nadviazanie spolupráce.

„Slovensko má priaznivé podmienky na používanie geotermálnej energie. Práve Island ako priekopník v používaní tohto typu energie by mohol byť skvelým partnerom pre efektívne využitie potenciálu, ktorý Slovensko má, ale nevyužíva,“ dodal šéf slovenského parlamentu. Zároveň doplnil, že vzájomnú spoluprácu možno rozšíriť aj na parlamentnej úrovni, pri možnej budúcej príprave legislatívy potrebnej na aktívne využívanie geotermálnej energie.

Jednou z tém spoločného rozhovoru bola taktiež spolupráca na akademickej úrovni. „Som rád, že mnoho našich študentov získava vzdelanie práve u vás na lekárskej fakulte v Martine
a Univerzite veterinárneho lekárstva v Košiciach,“ ocenil prezident

Islandu. Predseda Národnej rady SR v tejto súvislosti dodal, že v rámci plánu obnovy má byť v Martine postavená nová fakultná nemocnica, čo by pomohlo nielen slovenským, ale aj islandským študentom medicíny. Obaja ústavní činitelia diskutovali aj o možnostiach získania vzdelania v geotermálnej energii pre slovenských študentov na Islande.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP