V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Americký výrobca lietadiel Boeing sa ocitol v nepríjemnej situácii. Jeho čínski zákazníci totiž odmietajú prevziať nové lietadlá, ktoré si predtým objednali. Generálny riaditeľ spoločnosti Kelly Ortberg v stredu uviedol, že dôvodom je eskalujúca obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou. Boeing je tak nútený prehodnocovať logistiku dodávok a presmerovať hotové lietadlá k iným zákazníkom.

Ortberg spresnil, že spoločnosť mala pre čínskych zákazníkov pripravené na dodanie tri nové stroje. Dve z nich sa už vrátili späť do Seattlu, keďže čínske aerolínie sa rozhodli objednávky neprevziať. Práve Čína je jedinou krajinou, kde Boeing aktuálne čelí takémuto problému. Napriek tomu, že ide o výrazné narušenie plánovaných dodávok, Boeing verí, že lietadlá rýchlo uplatní inde. O nové stroje je totiž vo svete veľký záujem a dopyt výrazne prevyšuje ponuku.

Komerčné letectvo a clá

Situácia je o to komplikovanejšia, že do zavedenia ciel zo strany administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa sa komerčnými lietadlami obchodovalo celosvetovo bezcolne na základe dohody o civilnom letectve z roku 1979. Táto prax bola dlhodobo rešpektovaná, no aktuálne napätie medzi Washingtonom a Pekingom mení pravidlá hry. Agentúra Reuters upozorňuje, že čínske letecké spoločnosti by pri dovoze amerických lietadiel mohli byť vystavené odvetným clám, ktoré na americký tovar uvalil Peking.

Trhová hodnota jedného lietadla typu Boeing 737 MAX sa pohybuje okolo 55 miliónov dolárov (viac než 48 miliónov eur). Finančný riaditeľ spoločnosti Brian West uviedol, že Čína tvorí približne 10 % všetkých nevybavených objednávok komerčných lietadiel v portfóliu Boeingu. Pôvodne sa plánovalo, že do konca roka bude do Číny dodaných približne 50 nových strojov. Vzhľadom na novú situáciu však Boeing teraz posudzuje možnosť odpredať až 41 z nich iným odberateľom.

Boeing

Globálny dopyt ako záchranná sieť

Aj keď aktuálna situácia pre Boeing nie je ideálna, spoločnosť má šancu negatívne dopady čiastočne eliminovať. V prostredí celosvetového nedostatku komerčných lietadiel a silného dopytu, ktorý poháňa oživenie letectva po pandémii, nie je pre firmu problém nájsť alternatívnych záujemcov. Navyše, niektoré aerolínie uprednostňujú skoršie dodávky a môžu tak nové lietadlá od Boeingu prevziať okamžite.

Obchodná vojna medzi USA a Čínou však naďalej predstavuje vážny problém, ktorý zasahuje aj také globálne odvetvia ako je letectvo. A kým sa nevyrieši, výrobcovia ako Boeing musia počítať s neistotou, zmenami plánov a možnými stratami na strategických trhoch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP